۴ گام ساده برای یادگیری سریع یک مهارت

یادگیری سریع یک مهارت

یادگیری سریع یک مهارت می‌تواند به ما کمک کند که زودتر به اهداف‌مان برسیم. می‌دانیم که یادگیری هر مهارتی، یک فرآیند زمان‌بر است، ولی با یک سری اقدامات می‌توان به فرآیند یادگیری سرعت بخشید.

در ۴ گام ساده انجام این کار ممکن است و روی هر مهارتی هم می‌توان آن را پیاده کرد تا هوشمندانه و متمرکز تمرین کرده و فرآیند یادگیری را با سرعت بیشتری اجرا کنیم.

 

گام اول: مهارت مورد نظر را تجزیه و تحلیل کنید

به این فکر کنید که وقتی یادگیری شما تمام شد، می‌خواهید قادر به انجام دادن چه چیزی باشید؟ بعد آن مهارت را بررسی کنید و بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید.

بیشتر چیزهایی که ما به عنوان مهارت می‌شناسیم در واقع از مجموعه‌ای از مهارت‌ها تشکیل شده‌اند، هر چه بیشتر بتوانید آن مهارت‌ها را به قسمت‌های جزئی‌تری از مهارت‌ها تقسیم کنید، بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام قسمت‌ها از این مهارت هستند که به ما کمک بهتری می‌کنند تا به چیزی که می‌خواهیم برسیم.

با این کار می‌توانید در شروع کار، قسمت‌های مهم یک مهارت را تمرین کنید. اگر اول بخش‌های مهم را تمرین کنید، قادر خواهید بود در کمترین زمان ممکن این مهارت را بهبود ببخشید.

 

گام دوم: به اندازه‌ای که بتوانید مشکلاتتان را حل کنید یاد بگیرید

۳ یا ۴ منبع در مورد چیزی که می‌خواهید یاد بگیرید پیدا کنید. این منابع می‌تواند کتاب، دوره آموزشی، مقاله یا هر چیزی باشد. تا می‌توانید در شروع زمان بگذارید و بهترین منابع را انتخاب و موارد غیر ضروری را حذف کنید. در محدود کردن منابع کوشا باشید، هر چه کمتر، بهتر.

محدود کردن منابع به این دلیل اهمیت دارد که از آن‌ها به عنوان راهی برای به تعویق انداختن تمرین کردن استفاده نکنید.

فکر کنید شما می‌خواهید یک مهارت را یاد بگیرید و می‌روید ۲۰ کتاب در مورد آن تهیه می‌کنید و با خود می‌گویید بعد از خواندن این ۲۰ کتاب فلان مهارت را یاد خواهم گرفت. این کار راهی برای به تعویق انداختنِ شروع تمرین کردن است.

کاری که باید انجام دهید این است که به اندازه‌ای یاد بگیرید که بتوانید واقعن تمرین کنید. همزمان با تمرین کردن، اشتباهات خودتان را پیدا کنید و آن‌ها را اصلاح کنید. این مدل یادگیری تبدیل می‌شود به راهی برای بهتر شدن در اینکه وقتی اشتباهی مرتکب شدیم، متوجه شویم و بعد یک کار بهتری انجام دهیم.

 

گام سوم: موانع تمرین کردن مهارت را حذف کنید

چیزهایی که توجه ما را به خود جلب می‌کنند مانند: گوشی موبایل، تلویزیون، اینترنت و تمام چیزهایی که سر راه این قرار می‌گیرند که شما بنشینید و آن کار را انجام دهید را حذف کنید.

محیط زندگی خود را برای یادگیری مهارت طراحی کنید. تمام موانعی را که شما را از تمرین کردن باز می‌دارند از سر راهِ خود بردارید، به این ترتیب می‌توانید با تمرکز و اثر بخشی بیشتری این مهارت را تمرین کنید.

 

گام چهارم: حداقل ۲۰ ساعت برای یک مهارت تمرین کنید

در شروع یادگیری یک مهارت ما چیزی از یک مهارت نمی‌دانیم و این مرحله سخت‌ترین قسمت کار است که باید به این ندانستن صبر و تحمل داشته باشیم تا بتوانیم از آن رد شویم.

بیشتر افراد در همین مرحله شروع یادگیری یک مهارت به دلیل سخت بودن و ساخته نشدنِ مسیرهای عصبی آن را رها می‌کنند. اگر از قبل با خودمان یک قول و قراری بگذاریم که قرار است من این مهارت را ۲۰ ساعت تمرین کنم. به هر شکلی که شده باید این ۲۰ ساعت را صرف تمرین این مهارت کنم.

در این صورت است که می‌توانیم به این ندانستن خودمان صبر داشته باشیم و با تمرین ۲۰ ساعته از این مرحله عبور کنیم. باید به اندازه‌ای پای تمرین بنشینیم که نتیجه مثبت آن را ببینیم.

این ۲۰ ساعت را با روزی ۴۵ دقیقه وقت صرف کردن به راحتی می‌توان در یک ماه پر کرد و یک مهارت جدید را یاد گرفت. با همین ۴ گام ساده می‌توان هر مهارتی را با سریع در حدی که بتوانیم مشکلاتمان را حل کنیم، یاد گرفت.

به نظر شما چه چیز دیگری می‌تواند در مسیر یادگیری سریع یک مهارت به ما کمک کند؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *