۵ راهکار برای بهبود عملکرد حداکثری

5 راهکار برای بهبود عملکرد حداکثری

برای انجام دادن هر کاری روش‌هایی وجود دارد که با عمل کردن به آن‌ها می‌توانیم عملکرد خود را بهبود ببخشیم. در ادامه ۵ راه برای بهبود عملکرد حداکثری را مطرح خواهم کرد.

 

مدیریت کردن انرژی به جای مدیریت زمان

طی چند وقت اخیر که صبح‌ها کارهایم را انجام می‌دهم به این نتیجه رسیدم که صبح‌ها خلاقیت بیشتری دارم. یعنی درست زمانی که سرحال هستم به بهترین شکل ممکن کارها را انجام می‌دهم. بهترین نوشته‌هایم را صبح‌ها می‌نویسم.

تصمیم گرفته‌ام کارهایی که مولد هستند و به خلاقیت بیشتری نیاز دارند مانند نوشتن مقاله و تولید محتوا را صبح انجام بدهم و کارهای دیگرم مانند پاسخ به پیام‌های واتس‌اپ، تماس‌های تلفنی، پاسخ به پیام‌های تلگرام و دایرکت اینستاگرام و انتشار محتوا و تعامل با مخاطبین را به بعدازظهر موکول کنم.

وقتی حوصله انجام دادن یک کاری را نداشته باشید تقریبن تمام راهبردهای مدیریت زمان به هیچ دردی نخواهند خورد، پس بهتر است به جای مدیریت زمان توجه‌تان را به مدیریت انرژی‌تان بگذارید.

 

قبل از ظهر سراغ پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی نروید

تصمیم بعدی که گرفته‌ام این است که صبح‌ها سراغ پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی نروم. به این ترتیب به جای اینکه صبحم را به برنامه‌ی کاری دیگران اختصاص دهم، روی برنامه‌ی کاری خودم تمرکز می‌کنم.

با این راهبرد صبح‌ها در فضایی که هنوز شرایط روحی و ذهنی‌ام تحت تاثیر عوامل بیرونی قررا نگرفته، زمانم را برای انجام مهم‌ترین کارهایم می‌گذارم. به جای اینکه وقت بگذارید و پیام‌های دیگران را بخوانید و ذهن‌تان را درگیر مسائل آن‌ها کنید، در زمانی که بیشترین انرژی و تمرکز را دارید به کار اصلی روزانه خود بپردازید.

 

گوشی موبایل تان را در اتاق دیگری بگذارید

مدتی است که صبح‌ها گوشی موبایل خودم را در حالت بی‌صدا (سایلنت) در اتاق دیگری و به دور از خودم و میز کارم قرار می‌دهم و اول صبح گوشی‌ام را چک نمی‌کنم. وقتی از صدای دینگ پیامک‌ها، تماس تلفنی، اعلان‌ها و هشدارها خبری نیست با فکر بازتری و خیال راحت‌تری روی کارم تمرکز می‌کنم.

مهم است که حتمن گوشی موبایل‌تان در حالت بی‌صدا باشد چون اگر صدای آن روشن باشد، حتی اگر در اتاق دیگری قرار دهید با اولین صدای پیامک یا زنگ تلفن یا صدای اعلان گوشی رشته افکار شما پاره شده و تمرکزتان را از دست خواهید داد.

 

در حالت تمام صفحه کار کنید

هر برنامه‌ای را روی کامپیوتر به صورت تمام صفحه اجرا کنید. مقالات اینترنتی را به صورت تمام صفحه بخوانید، برای نوشتن در برنامه ورد یا گوگل داکس آن را در حالت تمام صفحه باز کنید.

وقتی تصویری را در فتوشاپ ویرایش می‌کنید یا ویدیویی را در پریمیر یا کمتازیا تدوین می‌کنید، به صورت تمام صفحه این کار را انجام دهید، می‌توانید دسکتاپ را طوری تنظیم کنید که به صورت خودکار پنهان شود.

به این ترتیب، نه ساعت و نشان بقیه برنامه روی صفحه باقی می‌ماند، نه هیچ چیز حاس پرت‌کن دیگری. این کار کمک می‌کند که تمرکز زیادی در هنگام کار کردن داشته باشید.

آیکون برنامه‌ها روی صفحه ممکن است شما را وسوسه کند که روی آن‌ها کلیک کنید، وقتی آن‌ها را از جلوی چشم خود دور نگه دارید، اغوای آن‌ها فروکش کرده و دچار حواس پرتی نخواهید شد.

 

همه فعالیت های برهم زننده حواس را از صبح خود حذف کنید

عاشق این هستم که مهم‌ترین کارم را اولِ هر روز انجام دهم، چون هنوز هیچ کار ضروری دیگری از راه نرسیده است، ذهن در اول صبح در بهترین حالت خود قرار دارد و خروجی کاری که با در این زمان انجام دهیم به مراتب بهتر از هر زمان دیگری است.

من پیاده روی خودم را هم به بعد از ظهر انتقال دادم تا بتوانم در صبح به کار مهم و اصلی روزانه خودم بپردازم.

یگانه و مهم‌ترین تغییری که می‌توانید در عادات کاری خود ایجاد کنید، این است که ابتدا کار خلاقانه را انجام دهید و سپس کار منفعلانه. یعنی با کنار گذاشتن گوشی و ایمیل، بخش عمده‌ی وقت روزانه‌ی خود را به اولویت‌های اصلی اختصاص دهید.

مارک مک‌گینس در کتاب هر روز خود را مدیریت کنید

بهترین راه برای اجتناب از فرسایش ذهنی این است که زمان و مکانی را در اختیار خودتان قرار دهید که پیش از پیدا شدن سر و کله‌س عوامل حواس پرتی کار مهم خود را انجام داده باشید.

آیا شما همچین زمان و مکانی را برای خودتان در نظر گرفته‌اید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *