تاثیر تعهد به دیگران در یادگیری

تاثیر تعهد به دیگران در یادگیری

یکی از کارهایی که می‌تواند ما را در مسیر یادگیری نگه دارد، دادن تعهد به دیگران است. تا به این وسیله با کمک فشار اجتماعی مثبتی که در این مسیر از تعهد به دیگران ایجاد می‌شود، به مسیر یادگیری متعهد باشیم.

 

چرا از تعهد به دیگران در مسیر یادگیری استفاده کنیم؟

مهم‌ترین مسئله‌ در یادگیری داشتن استمرار است. با داشتن دوام در مسیر یادگیری است که ما می‌توانیم به توانایی خوبی در یک مهارت برسیم.

در روزهای اول یادگیری ما به خاطر ذوق و انگیزه‌ای که در شروع یادگیری داریم، کار یادگیری را جلو می‌بریم، اما پس از فروکش کردن این انگیزه اولیه باید با انجام یک کارهایی خودمان را در مسیر یادگیری نگه داریم.

یکی از کارهایی که به ما کمک می‌کند در یادگیری و انجام هر کار دیگری استمرار داشته باشیم، دادن تعهد به دیگران است تا با فشار اجتماعی ناشی از آن ما به مسیر یادگیری متعهدتر باشیم.

 

نکته مهم در ایجاد تعهد به دیگران

هنگام دادن تعهد به دیگران باید شفافیت داشته باشید. این شفافیت هم به شما کمک می‌کند که بدانید باید چه کاری انجام دهید و هم به دیگران کمک می‌کند که بدانند که باید چه انتظاری از شما داشته باشند.

برای مثال اگر می‌خواهید کتاب خواندن را شروع کنید، نگویید من می‌خواهم کتاب بخوانم، بهتر است بگویید من قرار است روزی دو صفحه کتاب بخوانم یا یک پومودورو کتاب بخوانم به این صورت هم خودتان می‌دانید که چه انتظاری از خودتان دارید و هم اینکه دیگران از شما انتظار دارند که این دو صفحه یا یک پومودورو را بخوانید و به آن‌ها اعلام کنید.

نگویید می‌خواهم وبلاگ نویسی کنم، بهتر است بگویید روزی یک مقاله در وبلاگ خودم منتشر خواهم کرد. به این صورت پیگیری کردن این کار و انجام دادن آن کاملن مشخص است.

 

چگونه در یادگیری تعهد به دیگران را ایجاد کنیم؟

مهارتی که می‌خواهید یاد بگیرید را به صورت کاملن شفاف مشخص کنید. زمان و مکان انجام آن را مشخص کنید.

به یک دوست که با او رودربایستی دارید اعلام کنید که قصد دارید این مهارت را یاد بگیرید و از او بخواهید که انجام این کار را از شما پیگیری کند، برای تعهد بیشتر می‌توانید یک جریمه هم برای انجام ندادن این کار در نظر بگیرید.

روش دیگر ایجاد تعهد این است که در شبکه‌های اجتماعی خود اعلام کنید که قصد دارید این مهارت را یاد بگیرید و هر روز انجام دادن این کار را در شبکه‌های اجتماعی خود اعلام کنید و در صورت انجام ندادن بهتر است که بازهم جریمه‌ای در نظر بگیرید.

کار بعدی که می‌توانید انجام دهید ایجاد یک حرکت جمعی در راستای هدفتان است. برای این کار می‌توانید یک چالش در راستای یادگیری مهارت مورد نظر ایجاد کنید و از دوستان و اطرافیان خود دعوت کنید که در این چالش همراه شما باشند و افراد هم‌دغدغه را گردهم دربیاورید و با نیروی حرکت دسته جمعی و ایجاد فشار اجتماعی ناشی از آن کار یادگیری را جلو ببرید.

در خردادماه سال ۱۴۰۱ یک حرکت جمعی در راستای وبلاگ نویسی با نام چالش ۲۰۰ روز وبلاگ نویسی با دوستان خود ایجاد کردیم و این مقاله روز سی و سوم این ۲۰۰ روز است که پشت سرهم در وبلاگ‌هایمان می‌نویسیم.

همخوانی کتاب در باشگاه‌های کتاب‌خوانی هم نوعی ایجاد همین تعهد به دیگران است تا ما در خواندن کتاب استمرار داشته باشیم.

پیشنهاد شما برای دادن تعهد به دیگران در جهت داشتن استمرار در مسیر انجام کارهایمان چیست؟

 

2 دیدگاه برای “تاثیر تعهد به دیگران در یادگیری

  1. صبا مددی گفته:

    آقا من گیج شدم، از روز دوازدهم توی تقویمم علامت زدم بعد دیروز نوشتم یک ماه هم گذشت به به… من با شما همزمان شروع کردم و بک روز هم نوشتن رو کنار نذاشتم. لطفن اعلام کنید که امروز ۱۴ تیر روز چندم چالشه. در ضمن پومودرو فوق العاده است👍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *