چطور از سردرگمی و بلاتکلیفی رها شویم؟

چطور از سردرگمی و بلاتکلیفی رها شویم؟

ما در دو حالت سردرگمی و بلاتکلیفی را تجربه می‌کنیم، یکی اینکه هیچ برنامه‌ای نداشته باشیم و اصلن نمی‌دانیم که چه کاری قرار است انجام دهم و دیگری اینکه ما برنامه داریم ولی براساس یک اتفاق، مسافرت یا هر چیز دیگری از برنامه روزانه خود جا می‌مانیم، در هر دو حالت ما می‌توانیم از این حالت خارج شویم.

بی‌برنامگی یا جا ماندن از اجرای برنامه روزانه یک مسئله انسانی است که امکان دارد برای هر شخصی پیش بیاید و موضوعی بسیار شایع و طبیعی در بین انسان‌هاست. چیزی که در این بین باید به آن توجه کنیم این است که حواسمان باشد بخاطر این مسئله خودمان را سرزنش نکنیم.

 

راه حل رهایی از سردرگمی و بلاتکلیفی

راه حلی که من برای رهایی از سردردگمی و بلاتکلیفی انتخاب کرده‌ام، نوشتن لیست کارهای مهم روزانه است. ساده‌ترین و قدرتمندترین ابزار عملکرد شخصی تقویم روزانه ماست. ما چیزهای مهم را در برنامه‌مان وارد می‌کنیم.

اگر کارهای مهم را در تقویم خود ننویسیم به احتمال خیلی انجام نخواهیم داد. به سادگی ممکن است روز خود را از دست بدهیم و فراموش کنیم که کار مهم خود را انجام بدهیم.

راه حل رهایی از سردرگمی ساده است، باید کارهای مهم خود را در تقویم بنویسیم، چون اگر در برنامه ام باشد انجام خواهم داد.

من با انجام دادن همین یک کار توانسته‌ام در هفت ماه گذشته نتایج بسیار خوبی نسبت به قبل از آن بگیرم و توصیه می کنم که همیشه یک دفترچه کوچک همراه خودتان داشته باشید و لیست کارهای مهم روزانه را در آن بنویسید و همیشه جلوی چشم خود نگه دارید. دفترچه برنامه روزانه من همیشه روی میزم جلوی قرار دارد.

دفترچه برنامه ریزی روزانه

این یک نمونه از دفترچه برنامه ریزی روزانه من است که همیشه همراه من است، با تجربه این هفت ماه به این نتیجه رسیده‌ام که اگر کاری را در این دفتر ننویسم به احتمال خیلی زیاد انجام نخواهم نداد.

نوشتن این برنامه روزانه را هم زیاد برای خودتان سخت نکنید و دنبال پلنر و اپلیکیشن خاصی نباشید خیلی ساده یک دفتر یا دفترچه کنار دست خودتان قرار دهید تاریخ روز را بالای آن وارد کنید و به ترتیب لیست کارهای مهم روزانه را در آن وارد کنید.

در شروع اجرای برنامه اگر انرژی کمی دارید، بهتر است چندتا از کارهای کوچک را انجام دهید و روی آن‌ها خط بکشید تا از انجام این کارها انرژی بگیرید و سپس سراغ کارهای سخت بروید.

البته اگر اول صبح است و شما انرژی خوبی دارید توصیه این است که بروید سراغ کار اصلی و مهم را انجام بدهید و به قول معروف قورباغه را در اول صبح قورت بدهید.

راهکار شما برای رهایی از بلاتکلیفی و سردرگمی چست؟ اگر راهکار خاصی برای این کار دارید خوشحال می‌شوم در بخش نظرات آن را به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *