چرا باید برنامه روزانه داشته باشیم؟

چرا باید برنامه روزانه داشته باشیم؟

هنگامی که یک برنامه روشن و واضح برای روز خود نداشته باشیم، تمرکز کردن روی یک کار سخت می‌شود و ذهن ما از کاری به کار دیگر می‌رود، چون برنامه‌ای پیش روی ما نیست که به ما نشان دهد که الان روی چه کاری باید تمرکز کنیم.

در این حالت مغز ما وارد عمل می‌شود تا راه را به ما نشان دهد ولی چون مغز در انجام این کار مهارت ندارد ، نمی‌تواند کمکی به ما برساند. مغز بدون برنامه مدون کاری از پیش نمی‌برد.

 

یک دلیل مهم برای داشتن برنامه روزانه

وقتی روز خود را بدون برنامه شروع می‌کنیم، ذهن ما هیچ هدفی برای دنبال کردن در آن روز ندارد و به هر چیزی که دم دستش برسد نه نخواهد گفت. بدون برنامه ریزی دریچه ذهن به روی تمام حواس پرتی‌ها باز است.

یک روز بدون اولویت دستوری برای نابودی آن روز و شکست است. شما فکر کنید که برنامه‌ای برای فردای خود ندارید. تصور کردن همچین روزی هم به شدت سخت و ناراحت کننده است.

اگر برنامه‌ای برای فردا نداشته باشیم، ابتدا شب خود را به بطالت خواهیم گذراند و تا دیروقت بیدار خواهیم بود، به این ترتیب به موقع به خواب نخواهیم رفت و عدم خواب کافی شایع‌ترین دلیل برای فرسودگی ذهنی است.

چون برنامه‌ای برای صبح نداشته‌ایم صبح دیروقت با یک ذهن و بدن خسته بیدار خواهیم شد. چون هدفی برای دنبال کردن نداریم، دوباره بعد از خوردن صبحانه روز خود را به بطالت خواهیم گذراند.

اگر کاری هم برای انجام دادن داشته باشیم چون نوشته نشده است به احتمال زیاد از یادمان خواهد رفت.

برای مثال شما هنگامی که بدون لیست خرید به فروشگاه مواد غذایی مراجعه می‌کنید، توجه شما هنگام عبور از هر راهرو به موارد متعددی جلب خواهد شد. در صورتی که اگر با لیست وارد فروشگاه شوید به سراغ راهرویی خواهید رفت که به آن نیاز دارید و پس از بدون اتلاف وقت از فروشگاه خارج خواهید شد.

تفاوت یک روز با برنامه ریزی و یک روز بدون برنامه ریزی هم در همین است که شما با داشتن برنامه روزانه به هر چیزی اهمیت نخواهید داد و فقط به موردی خواهید پرداخت که هم راستای هدف شماست، به این ترتیب از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری خواهید کرد.

 

بدون برنامه ریزی محکوم به شکست هستیم

اگر یک روز با برنامه ریزی داشته باشید به راحتی می‌توانید روی کار اصلی خود تمرکز کرده و به تمام حواس پرتی‌ها نه بگویید. تمام شلوغی‌ها را دور نگه داشته و به هدف خود بپردازید.

برنامه روزانه به ما نشان می‌دهد که الان باید به چه کاری بپردازیم و به چه چیزهایی نه بگوییم.

با برنامه روزانه به راحتی می‌توانیم به دیگران و درخواست‌هایشان در زمان انجام کارهایمان نه بگوییم. اگر به دیگران اجازه دهید که هر وقت دلشان خواست به شما دسترسی داشته باشند و به خاطر مسائل جزئی‌شان وقت شما را بگیرند، هرگز احساس فرو رفتن کامل در کار پیش روی خود را نخواهید کرد.

با برنامه ریزی روزانه است که می‌توانید به حواس پرتی‌ها غلبه کنید و به حالت غرقگی در کار برسید.

اگر کاری در لیست روزانه ما باشد احتمال اینکه آن را انجام دهیم وجود دارد و بدون وجود لیست روزانه آن کار را انجام نخواهیم داد.

به نظر شما چه دلایل دیگری برای داشتن برنامه روزانه وجود دارد؟

 

1 دیدگاه برای “چرا باید برنامه روزانه داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *