چطور تبدیل به شکارچی ایده‌ ها شویم؟

ایده یابی برای تولید محتوا

اگر اهل نوشتن، خلق کردن، تولید محتوا و کارهای خلاقانه باشید، یکی از دغدغه‌های اصلی شما داشتن موضوع یا ایده یابی برای تولید محتوا است، یکی از بخش‌های اصلی خلق کردن، همین داشتن موضوع است. من در این مقاله روش خودم برای شکار ایده‌ها را توضیح داده‌ام.

 

ثبت کردن هر چیزی که به ذهن می رسد

ایده ها به همان سرعتی که به ذهن می آیند با همان سرعت هم از ذهن می روند و جوری ناپدید می شوند که انگار از اول نبوده اند و گاهی هر چقدر زور می زنیم هم دوباره به ذهن مان بر نمی گردند.

به همین خاطر ثبت کردن ایده ها درست همان لحظه که به ذهن می رسند اولین و مهم ترین کاری است که باید در رابطه با ایده هایمان انجام دهیم یعنی هر چیزی که به ذهن مان میاید را در جایی ثبت و ضبط کنیم.

ضعیف‌ترین و کم‌رنگ‌ترین قلم‌ها از قوی‌ترین حافظه‌ها قدرتمند‌تر هستند.

به نظرم حتی ثبت کردن موضوعات و ایده‌های بی ربط هم می‌تواند به نتایج درخشانی منتهی شود و در جاهایی که حتی تصورش را نداریم به کمک ما بیاید و دست ما را بگیرد.

 

روش های ثبت کردن ایده ها

همیشه قلم و کاغذ همراه خودتان داشته باشید و به محض رسیدن کوچکترین چیزها به ذهن آن‌ها را وارد دفترچه یادداشت خود کنید.

من از دفترچه یادداشت‌های بسیار کوچک به همراه یک خودکار آبی استفاده می‌کنم و در بیشتر موارد این دو همراه همیشگی من هستند و به ندرت این‌ها را از خودم جدا می کنم.

راه حل‌های جایگزین هم دارم برای نوشتن و ثبت کردن ایده‌ها همه جای فضاهای زندگی و کاری خودم و دوروبرم پر است از مواردی که در سریع‌ترین حالت ممکن دسترسی به نوشتن و ثبت کردن داشته باشم.

در گوشی خودم در قسمت نوت گوشی یک قسمت مخصوص ثبت ایده ایجاد کرده‌ام و اگر قلم و کاغذ همراهم نباشد می توانم به گوشی و نوت آن مراجعه کنم.

در لپ‌تاپ یک فایل ورد مخصوص این کار ایجاد کرده‌ام و آن را در دسکتاپ گذاشته‌ام که در کمترین زمان ممکن هنگامی که پای کامپیوتر هستم به آن دسترسی داشته باشم و آن را ثبت کنم.

در تِرِلو یک بخش ایجاد کرده با نام ایده‌ها و اگر در هنگام کار کردن دم دستم باشد آنجا هم می‌توانم ایده‌هایم را ثبت کنم.

در تلگرام هم فولدری به نام ایده‌ها دارم که آن را پین کرده‌ام و در اول صفحه تلگرامم است که دوباره هنگامی که در تلگرام هستم و ایده‌ای به ذهنم می رسد آن را ثبت می کنم.

خلاصه این بخش را می‌‌توانم اینطور خلاصه کنم که محیط زندگی و کار خودتان را تبدیل کنید به محلی برای ثبت کردن ایده‌ها یعنی در هر کجای محیط زندگی و کار محلی برای ثبت کردن ایده‌ها در نظر بگیرید، چون ایده‌ها به همان سرعتی که به ذهن می‌آیند با همان سرعت هم از ذهن می‌روند.

 

زمان پرداختن به ایده ها

حالا که می دانیم ایده ها با همان سرعت که می آیند با همان سرعت هم ناپدید می شوند پس باید در یک زمان مشخصی به آن ها بپردازیم و نگذاریم که در روزمرگی های زندگی ناپدید شوند.

پس از جمع آوری داده های لازم بهتر است که در کمترین زمان ممکن نسبت به ایده‌ای که ثبت کرده‌ایم واکنش نشان دهیم و پس از الک کردن داده ها نظر خودمان در مورد ایده مورد نظر را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

این اشتراک گذاری می تواند به صورت نوشتن یک متن در دفترچه یادداشت، نوشتن یک مقاله، تولید یک ویدیو و یا هر کار دیگری باشد که نشان دهد ما نسبت به ایده مورد نظر یک کار تولیدی انجام داده‌ایم.

 

جمع‌بندی

بهترین راه برای تبدیل شدن به شکارچی ایده‌ها ثبت کردن آن‌ها در زمان رسیدن به ذهن است تا از دست‌مان در نروند.

من برای این کار اطراف خودم در محیط زندگی و کاری را از ابزارهای ثبت کردن و نوشتن پر کرده‌ام.

پس از ثبت ایده‌ها و حلاجی آن‌ها تلاش می‌کنم در کمترین زمان ممکن به سراغ‌شان بروند و کاری در راستای ایده‌هایم بردارم.

شما از چه روش‌هایی برای پیدا کردن و ثبت کردن ایده‌ها استفاده می کنید؟

اگر راه و روش خاصی برای ثبت کردن و کار کردن با ایده‌هایتان دارید خوشحال می‌شوم با ما در میان بگذارید و کمک کنید که این مقاله پربارتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *