چگونه برای فعالیت در اینترنت نام مناسب انتخاب کنیم؟

انتخاب نام دامنه

۳ سال پیش(زمستان سال ۹۶) که تصمیم گرفتم به صورت جدی فعالیت آنلاین خودم را شروع کنم اولین چالشی که به آن برخوردم انتخاب اسم مناسب دامنه وب سایت و نام کاربری برای اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی بود که صد البته انتخاب اسم مناسب برای فعالیت در اینترنت اولین چالش برای هر کسی خواهد بود که تصمیم دارد وارد فعالیت آنلاین شود.در ابتدا چون شناختی نسبت به این چالش نداشتم شروع کردم به کنکاش و جستجو در این رابطه در اینترنت و خواندن مقالات و پرس و جو از افراد متخصص در این حوزه تا بتوانم اسمی مناسب انتخاب کنم ولی از آنجا که بسیار آدم بی نقص گرایی هستم و این رذیلت اخلاقی همیشه همراه من است پروسه انتخاب اسم بسیار طولانی شد و به جرات می گویم که رکورد این کار در دست من است چون یک سال درگیر این چالش شدم و زمان را هدر دادم و الان بسیار بابت این موضوع پشیمان هستم چون بعد از این مدت فعالیت به این نتیجه رسیدم که وسواس بیش اندازه روی انتخاب اسم شما را به شدت عقب خواهد انداخت و این را از من قبول کنید که انتخاب یک اسم معمولی و شروع فعالیت به مراتب بهتر از منتظر ماندن برای رسیدن به یک نام خوب است و اولین خواسته ام از شما این است که بیشتر از یک هفته برای انتخاب اسم زمان صرف نکنید و برای انتخاب اسم به خودتون یک هفته وقت دهید و آخر هفته یک جمع بندی کنید و اسم تان را انتخاب و کارتان را شروع کنید می توانید از دوستان، خانواده هم کمک بگیرید.

انتخاب نام مناسب برای فعالیت در اینترنت تاثیر زیادی در موفقیت ما دارد‌ و می تواند به خاص شدن ما کمک زیادی بکند و هویت برند ما را نشان خواهد داد. اگر اسم انتخابی شما استادانه انتخاب شود بخش قابل توجهی از موفقیت شما را تضمین خواهد کرد. به همین دلیل بسیار مهم است که از ابتدا بهترین نام را انتخاب کنیم و در شروع راه این انتخاب اسم برای ما احتمالاً سخت خواهد بود، در این مقاله سعی کردم تمام تجربیات خودم و چیزهایی که یاد گرفتم را با شما در میان بگذارم تا شما یک راهنمای کامل و گام به گام برای انتخاب اسم مناسب داشته باشید.
آنچه شما در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

  • در گام نخست نوع فعالیت خود را انتخاب کنید
  • یک اسم مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟
  • ترفندهایی برای رسیدن به یک نام مناسب برای فعالیت در اینترنت
  • قابل انتخاب بودن اسم مورد نظر را در دامنه های اصلی و شبکه های اجتماعی بررسی کنید
  • اسم مورد نظرتان که آزاد است را ثبت کنید

نوع فعالیت خود در اینترنت را انتخاب کنید:

برند شخصی یا برند شرکتی

در گام نخست باید انتخاب کنید که به چه صورتی و با چه استراتژی می‌خواهید در اینترنت فعالیت کنید، اسمی که انتخاب می کنید وابسته به کاری است که می خواهید در اینترنت انجام دهید. باید همین شروع کار تصمیم بگیرید که می خواهید در اینترنت چه کاری انجام دهید. آیا می خواهید فعالیت شخصی داشته باشید یا می خواهید فعالیت گروهی داشته باشید؟ دسته بندی های زیادی می توانیم انجام دهیم ولی برای اینکه این کار را زیاد برای خودمان سخت نکنیم به دو دسته کلی تقسیم می کنیم. شما به دو طریق می‌توانید وارد دنیای شگفت انگیز فعالیت آنلاین شوید:

برند شخصی

اگر شما نویسنده، مدرس، ورزشکار یا هنرمند هستید و فعالیت‌های شما حول محور خودتان است و قصد دارید با هویت شخصی خودتان در اینترنت فعالیت کنید می توانید با این استراتژی شروع به فعالیت کنید. در برند شخصی می توانید از نام، نام‌خانوادگی و یا ترکیبی از این دو برای اسمی که انتخاب می کنید استفاده کنید و توصیه اکید این است که حتماً اسم انتخاب شده شامل نام و نام‌خانوادگی شما باشد.

برند شرکتی

اگر شما مسئول یک شرکت هستید یا این که تصمیم گرفتید به صورت گروهی در اینترنت فعالیت کنید و به دنبال مجموعه سازی هستید و فعالیت ها حول شخص خاصی نیست می توانید با این استراتژی شروع به فعالیت کنید. در برند شرکتی می توانید نام برند خود را انتخاب کنید.

یک اسم مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی های یک اسم خوب

بعد از اینکه انتخاب کردید با چه استراتژی وارد فضای آنلاین شوید در گام دوم شما باید بدانید یک اسم خوب چه ویژگی هایی دارد در سطرهای پیش رو به نکاتی خواهیم پرداخت که هنگام انتخاب اسم باید به آنها توجه کنید:

منحصر به فرد باشد:

در انتخاب اسم برای فعالیت در اینترنت و فضای آنلاین اولین موضوعی که باید بررسی کنیم یکتا بودن نام انتخابی است که به دو دلیل باید یکتا باشد اولین دلیل این است که برای انتخاب نام دامین سایت یا وبلاگ شخصی و همچنین نام کاربری در شبکه های اجتماعی این یک قانون جهانی است که اگر کسی قبل از شما یک نام کاربری را گرفته باشد دیگر شما نمی توانید آن نام کاربری را اختیار کنید و همین موضوع هم چالش انتخاب اسم را سخت‌تر می‌کند. دومین دلیلی که باید نام یکتا اتنخاب کنیم این است که باید سعی کنیم اسم متمایزی داشته باشیم تا مخاطبین در شناخت ما دچار اشتباه نشوند و با انتخاب نامی شبیه دیگران ما هر چقدر هم تلاش کنیم زیر سایه دیگران خواهیم بود پس بهتر است از همین ابتدا زمان بگذاریم و اسم کاربری یکتا و متمایزی انتخاب کنیم.

تا جای ممکن کوتاه باشد:

نامی که انتخاب می کنید نباید زیاد طولانی باشد، کوتاه بودن اسم انتخابی در فضای آنلاین یک مزیت فوق‌العاده است که هر شخص و کسب‌و‌کاری می تواند داشته باشد و از این جهت مهم است که جستجو و تایپ اسامی کوتاه تر آسان تر است و راحت‌تر در ذهن مخاطب ماندگار می شود.

 املای واحدی داشته باشد:

بعضی از اسم ها مخصوصاً در زبان فارسی املای دوگانه و گاهی چندگانه ای دارند و ما نباید در انتخاب اسم از این نوع اسم ها استفاده کنیم، این موضوع از دو جهت می تواند به ضرر ما تمام شود یکی از سمت مخاطبین که برای پیدا کردن ما دچار سردرگمی می شوند و نمی دانند که کدام یک از اسم ها برای ما است و همچنین از سمت رقبا که می توانند اسم ما را با املای دیگرش ثبت کنند و برایمان دردسر ایجاد کنند، برای مثال شما اگر بخواهید اسم آزاده را ثبت کنید با دو املای (Azade) و (azadeh) سرکار خواهیم داشت، در پیدا کردن شما هم مخاطب با این چالش همراه است و سردرگم می شود.

حداقل دو دامنه دات‌کام (YourName.Com) و دات‌آی‌آر (YourName.Ir) آن آزاد باشد:

همانطور که در سطرهای بالا اشاره شد قرار است ما اسمی انتخاب کنیم برای فعالیت در اینترنت پس یکی از اولین مواردی که باید درباره انتخاب این اسم رعایت کنیم آزاد بودن پسوندهای اصلی دامنه برای آن است یعنی این اسم باید دامنه نقطه ‌کام آن (YourName.Com) آزاد باشد و از طرفی ما چون در ایران فعالیت می‌کنیم بهتر است دامنه نقطه ‌آی‌آر آن (YourName.Ir) هم آزاد باشد.

دلیل این که بهتر است در انتخاب اسم تان این مورد را رعایت کنید این است که هم از سردرگمی مخاطب جلوگیری می کنید و هم جلوی سواستفاده های بعدی را خواهید گرفت، فقط به این فکر کنید که شما با یکی از این دامنه ها شروع به فعالیت کنید و پس از چند سال اسم و رسمی پیدا کنید، اینجا برخی افراد همیشه در صحنه حاضر و آماده برای بهره برداری از این شرایط هستند، مثلاً سوداگران دامنه که دامنه نقطه آی آر شما را به هزینه ۵ هزار تومان ثبت می کنند و حال که شما بخواهید آن دامنه را بخرید از شما هزینه های گزاف چند ۱۰ میلیونی و گاهاً حتی چند صد میلیونی را طلب می کنند، از طرفی دیگر بعضی افراد هم هستند که بعد از شناخته شدن شما دامنه دیگرتان را ثبت می کنند و با همان فعالیت مشابه شما شروع به فعالیت می کنند و مخاطبین شما را به اشتباه می اندازند، لذا بهتر است در ابتدای کار هر دو این دامنه ها را ثبت و خیال خود را راحت کنید.

در همه یا بیشتر شبکه های اجتماعی آزاد باشد:

امروزه شبکه های اجتماعی جزء جدایی ناپذیر زندگی ما شده است و ما اگر قصد فعالیت در فضای آنلاین را داریم باید نگاه ویژه ای به شبکه های اجتماعی داشته باشیم لذا برای فعالیت در شبکه های اجتماعی بهتر است اسمی انتخاب کنیم که در همه یا بیشتر رسانه های اجتماعی یکسان باشد. بدین صورت افراد راحت تر می توانند ما را پیدا کنند. همچنین اگر آن اسم در همه رسانه ها در اختیار ما باشد کسی نمی تواند از آن سواستفاده کند. به نظرم به ایمیل تان هم نیم نگاهی داشته باشد و حداقل اگر جی میل اسم تان آزاد بود آن را هم ثبت کنید.

مواردی که باید از آنها دوری کنید:

از اسامی بی هویت مانند اسامی که در آخر آنها از اعداد استفاده می شود، اجتناب کنید. از خط تیره (-) و زیرخط (_) استفاده نکنید چون پیدا کردن و نوشتن این نمادها روی صفخه کلید سخت است.

ترفندهایی برای رسیدن به یک نام خوب برای فعالیت در اینترنت

ترفندهایی برای انتخاب یک نام خوب

با توجه به اینکه در سال های اخیر افرادی زیادی برای فعالیت در اینترنت اقدام کرده اندو از طرف دیگر سوداگران دامنه هم بیشتر اسم های خوب را ثبت کرده اند به خاطر همین برای رسیدن به یک نام خوب باید یک مقدار تلاش مان را بیشتر کنیم، وارد فعالیت در اینترنت که شوید چالش انتخاب اسم همیشه همراه شما خواهد بود گاهی برای کارهایی که خودتان می خواهید انجام دهید و یا برای هم فکری و کمک به دوستانتان ناگزیر به انتخاب اسم هستید در ادامه مقاله کارهایی که خودم برای انتخاب اسم انجام می دهم را می نویسم امیدوارم برای شما هم مفید باشد و کمک تان کند.

کلمات کلیدی حوزه خود را لیست کنید

با توجه به شیوه فعالیتی که انتخاب کردید باید اسم و محتوایی که به اشتراک خواهید گذاشت به هم مربوط باشند، پس از کلمات کلیدی حوزه خودتان استفاده کنید. برای رسیدن به یک اسم زیبا یکی از کارهایی که می توانیم انجام دهیم این است که کلمات کلیدی حوزه خودمان را لیست کنیم و بعد از لیست کردن این کلمات می توانیم هم از این کلمات در جهت رسیدن به اسم مناسب استفاده کنیم. مثلاً برای حوزه فروش می توان داد و ستد، سوداگری، معامله، فروشنده, مشتری، خریدار و … را لیست کرد. گاهی در بعضی حوزه ها می شود با همین کلمات کلیدی به اسم های خوبی رسید و یا اینکه از این کلمات برای این منظور کمک گرفت که در ادامه به برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

از ترکیب واژگان استفاده کنید

اسم های ترکیبی، اسم هایی هستند که از ترکیب قسمت هایی از نام و نام خانوادگی افراد یا قسمت هایی از اسامی شرکت ها و یا ترکیبی از کلمات کلیدی حوزه خودتان به دست می آیند. برای روشن شدن این موضوع کار را با مثالی جلو می بریم. از اسم های ترکیبی معروف می توانیم به فروشگاه های زنجیره ای خانه و کاشانه اشاره کنیم که از اسم خانه و کاشانه و ترکیب این دو واژه استفاده کرده است. مثال بعدی وب سایت پونیشا است که برای انتخاب اسم شان از ترکیب جالب اسم سه نفری که این سایت را راه اندازی کردند استفاده کردند اسم پونیشا از اول اسم های پویا، نیما و شایان گرفته شده است.من خودم هم برای نام دامنه خودم (mimrekaf.com) از این تکنیک استفاده کرده ام و از اول واژه های نام و نام خانوادگی ام (محمدرضا کریمی) بهره گرفته ام. شما هم می توانید با کمی خلاقیت و وقت گذاشتن به ترکیب های زیبایی از کلمات برای اسم تان برسید.

ازابداع واژگان استفاده کنید

ابداع واژه یعنی ساختن کلمات و واژگانی نو که گاهی داری معنی و در بسیاری موارد کاملاً بی معنی هستند اما کوتاه، شکل ظاهری گیرا و گفتاری جذاب دارند. برای ساختن واژه های ابداعی ابتدا تمام کلمات کلیدی حوزه خود را روی کاغذ بنویسید و در ادامه سعی کنید بین این کلمات ارتباط برقرار کنید یا با اضافه و کم کردن حروف به کلمات کلیدی تان اسم جدیدی بسازید. برای درک بهتر این موضوع به مثال های زیر توجه کنید:

رندشید (RondShid): یک فروشگاه خرید و فروش سیم کارت های رند است. برای ساختن نام این فروشگاه از دو کلمه رند و شدن استفاده شده است و به یک واژه جدیدی رسیده ایم که کوتاه با ظاهری زیبا و تلفظی عالی است و کل کار فروشگاه را هم توضیح می دهد. این اسم از نمونه های با معنی ابداع واژه گان است.

چیکادو (chikado): یک فروشگاه اینترنتی برای خرید هدیه برای مناسبت های مختلف است و در پاسخ به این سوال ایجاد شده است که چی کادو بگیریم؟ برای ساختن این اسم هم از دو واژه چی و کادو استفاده شده است. در این نمونه هم هم کار فروشگاه را اسم توضیح می دهد و اسمی با معنی است.

زیلومه (ziloome): یک مرجع تخصصی فرش با هدف حفظ و معرفی فرهنگ ایرانی است که دامنه خود را با این تکنیک و با الهام گرفتن از واژه زیلو ساخته است که هم تداعی کننده فرش است و هم کوتاه است.
برندهای معروفی دیگری مانند بامیلو، فیلیمو، کارپینو و شنوتو هم از این تکنیک استفاده کرده اند.

از پیشوندها و پسوندها استفاده کنید

یکی از روش هایی که به شدت می تواند به ما کمک کند استفاده کردن از پیشوندها و پسوندها است، به این صورت که اصلی ترین کلمه کلیدی حوزه کاری خودمان را پیدا کنیم و با اضافه کردن پسوند و پیشوند به این کلمه به یک اسم خاص برسیم. معروف ترین برند داخلی که از این ترفند استفاده کرده دیجیکالا است که پیشوند دیجی را به کالا اضافه کرده و اسم خود را به این شیوه انتخاب کرده است. موارد استفاده از این پیشوندها و پسوندها آنقدر زیاد بوده که من یک لیست از این واژه ها را نوشته ام و این لیست را اینجا با شما به اشتراک می گذارم، امیدوارم که برایتان مفید باشد و در فرآیند ثبت اسم بتواند کمک تان کند.

پیشوندها و پسوندها

اگر با این لیست هم به اسم دلخواه تان نرسیدید از دو سایت زیر که به صورت تخصصی در زمینه پیشنهاد اسم با استفاده از پیشوندها و پسوندها کار می کنند استفاده کنید:

اسم ساز: وبسایت اسم ساز با استفاده از پیشوندها و پسوندهایی که به کلمه کلیدی شما اضافه می کند برای پیدا کردن اسم مناسب به شما کمک می کند، تا ۲۰ پیشنهاد رایگان به شما می دهد و برای ادامه باید ثبت نام کنید و هزینه پرداخت کنید.

leandomainsearch.com: این سایت هم با استفاده از پیشوندها و پسوندها برای پیدا کردن اسم مناسب به شما کمک می کند، کاملاً رایگان است و دامنه بسیار زیادی از پیشوندها و پسوندها دارد ولی متاسفانه از ایران به این سایت دسترسی نداریم و با استفاده از تحریم شکن می توانید از این سایت استفاده کنید.

از کلمه تخصصی حوزه خود استفاده کنید

در هر زمینه ای که فعالیت می کنید شما یک کلمه تخصصی اصلی دارید که نشان دهنده حوزه فعالیت تان است برای مثال کلمه food و taster برای حوزه غذا، کلمه designer برای حوزه طراحی و گرافیک که می توانید آن ها به ابتدا یا انتهای نام خود اضافه کنید تا به یک اسم مناسب برسید.

ابزارهایی برای کمک به انتخاب نام مناسب

در نهایت اگر با وجود تمام روش های پیشنهادی بازهم به نتیجه نرسیدید از دو سایتی که در ادامه معرفی می کنم استفاده کنید:

نیم مش (namemesh): در این سایت شما تعدادی از کلمات کلیدی خودتان را وارد می کنید و ترکیبات متعددی را برای انتخاب اسم به شما پیشنهاد می دهد.

نیم لیکس (namelix):این سایت هم مثل نیم مش برای شما پیشنهادات جالبی برای انتخاب اسم می دهد.

قابل انتخاب بودن اسم مورد نظر را در دامنه های اصلی و شبکه های اجتماعی بررسی کنید

بعد از این که چند اسم در نظر گرفتید، باید قابل انتخاب بودن آنها را بررسی کنید. برای این کار می توانید از سایت نیم‌چک دات کام استفاده کنید این سایت ویژگی منحصر‌به‌فردی که دارد به هنگام چک کردن آزاد بودن دامنه همان اسم را در شبکه های اجتماعی مختلف نیز چک می کند و در صورتی که آزاد باشد به شما اعلام می کند اخیراً این سایت آزاد بودن نام کاربری در تلگرام را هم چک‌می کند.

سایت نیم چک

برای چک کردن آزاد بودن دامنه نقطه-آی‌آر بهتر است از سایت (ایرنیک) nic.ir استفاده کنید که مسئول آی آر در ایران است و باید مدارکی مثل کارت ملی را اسکن کنید تا بتوانید از خدمات آن استفاده کنید.

دامنه دات آی آر

اسم مورد نظرتان که آزاد است را ثبت کنید

با توجه با توضیحاتی که داده شده شما پس از آنکه نحوه فعالیت خودتون رو انتخاب کردید و با ویژگی های گفته شده به یک اسم مناسب رسیدید و از آزاد بودن دامنه و یوزرنیم آن در شبکه های اجتماعی مطمئن شدید باید نسبت به ثبت آن سریعاً اقدام کنید، برای ثبت دامنه هم می توانید از سایت ایران سرور اقدام کنید که با قیمت مناسب و پشتیبانی خوب این کار را برای شما انجام می دهند.

اگر شما هم از روش خاصی برای پیدا کردن اسم مناسب استفاده می کنید خوشحال می شوم که آن را با من و خواننده های این مقاله در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *