چگونه یک مهارت جدید را یاد می گیریم؟

چگونه یک مهارت جدید را یاد بگیریم

موفق‌ترین افراد جهان، کسانی هستند که در تمام طول عمر خود دنبال یادگیری‌اند. این افراد مدام مهارت‌های جدید می‌آموزند و در رشته خودشان از آخرین فناوری‌ها استفاده می کنند و به تمام مطالبی که امکان دارد بهشان کمک کند، آگاهند.

یک نکته خیلی مهم در یادگیری این است که چه اتفاقی می‌افتد که ما یک چیز جدیدی را یاد می‌گیریم؟ ما چگونه یک مهارت جدید را یاد می گیریم؟ آگاهی از این فرآیند کمک می‌کند که ما در مسیر یادگیری مهارت‌های جدید محکم‌تر قدم برداریم.

هیچ مهارتی به صورت ذاتی و خدادادی در انسان‌ها وجود ندارد، ما با هیچ مهارت و توانایی ذاتی متولد نمی‌شویم، بلکه با تلاش و تمرین مداوم آن مهارت را در خودمان پرورش می دهیم. هر بار که ما سعی می کنیم یک مهارت جدید مانند رانندگی، زبان، تند‌خوانی، تایپ کردن، سخنرانی و … را یاد بگیریم از ۴ مرحله عبور می کنیم تا آن مهارت را در خودمان ایجاد کنیم که در ادامه این مراحل را توضیح خواهیم داد.

مرحله اول: ناتوانی ناآگاهانه

اولین مرحله ناتوانی ناآگاهانه است، یعنی ما یک مهارتی را بلد نیستیم و خودمان هم نمی‌دانیم که بلد نیستیم. برای مثال ما نمی‌دانیم چیزی به نام تایپ ده انگشتی وجود دارد بنابراین نمی‌دانیم که قادر به تایپ ده انگشتی نیستیم.

مرحله دوم: ناتوانی آگاهانه

دومین مرحله ناتوانی آگاهانه است، در این مرحله ما اقدام می‌کنیم برای انجام دادن یک مهارتی و می‌فهمیم که این مهارت را بلد نیستیم. برای مثال اقدام می‌کنیم به رانندگی یا تایپ کردن و متوجه می‌شویم که نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. در این مرحله نسبت به ناتوانی‌مان آگاه می شویم.

مرحله سوم: توانایی آگاهانه

در این مرحله ما از وجود مهارت آگاه هستیم و توانایی اجرای آن مهارت را هم داریم ولی برای انجام آن باید کاملا تمرکز کنیم، برای مثال ما می‌دانیم تایپ ده انگشتی وجود دارد و می توانیم سریع تایپ کنیم ولی انجام آن نیازمند توجه آگاهانه است. در این مرحله ما با سختی زیاد می توانیم یک کاری را انجام دهیم، به همین خاطر از ما انرژی بسیار زیادی می گیرد.

در یادگیری مهارت‌ها مرحله سوم بسیار مهم است، چون در این مرحله از ذهن انرژی زیادی گرفته می‌شود. ما خیلی از مهارت ها را در این مرحله رها می کنیم و ادامه نمی‌دهیم، می گوییم من آدم این کار نیستم. این مرحله گذر از ناتوانی به توانایی است، افرادی مهارت جدید را یاد خواهند گرفت که در این مرحله کار را رها نکنند و ادامه دهند.

مرحله چهارم: توانایی ناآگاهانه

مغز ما برای اینکه یک کاری را به عنوان مهارت بپذیرد باید آن را از قسمت آگاه ذهن که انرژی زیادی مصرف می‌کند به بخش ناخودآگاه ذهن انتقال دهد، این انتقال از طریق ممارست و تمرین صورت می‌گیرد.

در این مرحله توانایی انجام یک کار برایمان ذاتی می‌شود؛ یعنی بدون نیاز به توجه آگاهانه می‌توانیم آن کار را انجام دهیم، برای مثال بدون نگاه کردن به صفحه کلید با سرعت بالا تایپ می‌کنیم.

رمز رسیدن از توانایی آگاهانه به توانایی ناآگاهانه فقط و فقط تمرین است. با تمرین بیشتر می توانیم در مرحله توانایی ناآگاهانه هم پیشرفت کنیم و به تسلط واقعی در آن مهارت برسیم که همان مرحله استادی است.

عبور از ۴ مرحله برای تسلط بر مهارت‌ ها

برای اینکه هر مهارتی را یاد بگیریم باید از این ۴ پله به ترتیب بالا برویم تا به مرحله استادی برسیم. توجه به این موضوع می‌تواند به ما در یادگیری مهارت‌ها کمک کند. ما در هر مهارتی در یکی از این پله‌ها قرار داریم و برای رسیدن به پله بالاتر باید تمرین کنیم و با تلاش از آن پله عبور کنیم، این تنها راه رسیدن به مهارت در هر زمینه‌ای است.

به نظر شما سخت ترین مرحله یادگیری کدام است و برای بهتر طی کردن این فرآیند چه پیشنهادی دارید؟

2 دیدگاه برای “چگونه یک مهارت جدید را یاد می گیریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *