اسطوره سازی (بت ساختن) روشی برای به فنا رفتن!

اسطوره سازی روشی برای به فنا رفتن!

ساختن بت از دیگران و اسطوره سازی موضوعی است که خودم در زندگی تجربه کرده‌ام، البته می دانم که احتمالا همه این تجربه را در دوره‌ای از زندگی‌شان داشته باشند. در دوره‌هایی از زندگی یکی از افراد خانواده خودم یا افراد مشهور را به عنوان اسطوره برای خودم انتخاب می‌کردم و او را آن قدر برای خودم بزرگ می‌کردم که می‌شد یک بت برای من و تا حد ستایش او را دنبال می‌کردم مخصوصا در دوران جوانی و نوجوانی این موضوع به شدت قابل لمس بود.

اسطوره سازی در مقابل الگو سازی

لازم است این موضوع را هم یادآوری کنم که من مخالف داشتن یک الگوی موفق در زندگی نیستم، برعکس اتفاقا خیلی هم موافق این کار هستم و عقیده دارم که داشتن یک الگوی خوب می‌تواند به زندگی ما جهت دهد و با الهام گرفتن از کارهای او سرعت ما را در رسیدن به اهدافمان زیاد کند.

الگوسازی را نباید با اسطوره سازی اشتباه بگیریم در بیشتر موارد همین فردی که برای الگو انتخاب کردیم تبدیل به اسطوره زندگی ما می‌شود و ما چشم بسته شروع به ستایش او می کنیم و تمام کارهایش را بدون فکر تائید و حتی تقلید می‌کنیم این بسیار خطرناک است.

معضلات اسطوره سازی

وقتی از کسی اسطوره بسازیم دیگر توانایی تفکیک خوب و بد را از دست می‌دهیم و تمام کارهای آن فرد در نظر ما عالی می شود، شروع به تمجید و ستایش او می کنیم و کارهایش را بدون دلیل تایید می‌کنیم، این کار چشم ما را روی حقایق می‌بندد.

خدا ما را یک نمونه بی نظیر در کره خاکی آفریده است که همانند اثر انگشت‌هایمان هیچ دو نمونه یکسان در دنیا نداریم، یک موجود بی‌نظیریم ولی با اسطوره سازی این موقعیت را از دست می‌دهیم و می‌رویم سراغ یک کپی از چیزی که قبلا بوده و این هدر دادن عمر و زندگی است.

با اسطوره سازی یک فرد را آنقدر بزرگ می‌کنیم که انتظار داریم در همه چیز نمونه باشد، ولی وقتی یک کار غیر اصولی انجام می‌دهد آن وقت برج دنیای ما آوار می‌شود روی سرمان و ساختن یک دنیای فرو ریخته کار سختی است.

با بت ساختن از یک نفر او را مثل یک سنگ بزرگ دائم روی سر خودمان خواهیم کوبید و این کار قدرت عمل را از ما خواهد گرفت، به این صورت او تبدیل می شود به یک مانع برای عمل نکردن ما و اینجاست که ما وارد چرخه بی‌نقص‌گرایی خواهیم شد که آفت بسیار بزرگی است.

نتیجه گیری:

یاد بگیریم که از هیچ کسی برای خودمان بت نسازیم، همه انسان‌ها قابل احترام و ارزشمند هستند. برای هر شخصی در هر جایگاهی احتمال اشتباه در نظر بگیریم چون هیچ کس در این دنیا آنقدر کامل نیست که ایرادی نداشته باشد و از نکات مثبت افراد در همان زمینه‌ای که خوب هستند یاد بگیریم و به دیگر جنبه‌های زندگی آن فرد کار نداشته باشیم.

شما در زندگی‌تان از کسی برای خودتان اسطوره ساخته‌اید؟ لطفا در بخش نظرات برایمان در این مورد بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *