یک راهکار ساده برای افزایش بهره وری

یک راهکار ساده برای افزایش بهره وری

اگر شما هم دغدغه رشد و توسعه فردی داشته باشید، همیشه دنبال راهکارهایی برای افزایش بهره وری خود هستید. شما می‌توانید با روزی یک ساعت کار کردن، عملکرد خود را به نحو چشمگیری بهبود دهید.

 

روش ریمون چندلر برای افزایش بهره وری

ریمون چندلر یکی از نویسندگان سرآمد رمان جنایی و پلیسی بود، و عادت خوبی در نوشتن داشت که به بهره وری او خیلی کمک می‌کرد. چندلر روزی ۴ ساعت را به نوشتن اختصاص می‌داد، کار او در این ۴ ساعت شکل متفاوتی داشت.

در این ۴ ساعت یک وظیفه مشخص (نوشتن) تعیین کرده بود و قانون او در این ۴ ساعت به این صورت بود که او ۲ انتخاب بیشتر نداشت یا باید می‌نوشت یا اینکه هیچ کاری نمی‌کرد.

قانون او برای کار کردن در این ۴ ساعت به این صورت بود که یک وظیفه مشخص (نوشتن) تعیین کرده بود و ۲ انتخاب بیشتر نداشت، می‌توانست تمام این زمان را بنویسد، یا این که سر میز خود بنشیند و هیچ کار دیگری انجام ندهد.

یعنی در این ۴ ساعت تنها کاری که مجاز است انجام دهد نوشتن است که در آن هم اجباری وجود ندارد یعنی می‌تواند ننویسد ولی اگر ننویسد باید بنشیند و هیچ کار دیگری انجام ندهد.

در این ۴ ساعت او اجازه ندارد کتاب بخواند، چرت بزند، با دیگران صحبت کند، سراغ خوردن و آشپزی کردن برود، یا اینکه سراغ کارهای دیگرش برود، یا نوشتن یا نشستن، فقط همین.

 

ما چطور از روش ریمون چندلر برای بهبود عملکرد مان استفاده کنیم؟

ما می‌توانیم به‌جای نوشتن هر کار دیگری را که در اولویت زندگی‌مان قرار دارد انتخاب کنیم و به همین شیوه برخورد چندلر با نوشتن با اولویت زندگی خودمان برخورد کنیم.

در گام اول اولویت اصلی خودمان را انتخاب می‌کنیم، برای مثال من خودم در زمان نوشتن این مقاله اولویت اصلی خودم نوشتن مقاله برای وب‌سایت خودم است و به همین شیوه چندلر دارم این مقاله را می‌نویسم.

در گام دوم برای باید تعیین کنیم که در روز چند ساعت قرار است به اولویت اصلی خودمان بپردازیم، بهتر است رؤیاپردازی نکنیم و واقع‌بینانه به موضوع نگاه کنیم، من با روزی یک ساعت این کار را شروع کرده‌ام.

در گام سوم بهتر است ساعت دقیق انجام این کار را مشخص کنیم، مثلاً من می‌خواهم در صبح یا ظهر یا شب این کار را انجام دهم، بهتر است در اول روز و صبح که باانرژی هستیم به اولویت اصلی خودمان بپردازیم.

در گام چهارم بهتر است این برنامه را به یک روال منظم روزانه در زندگی خود تبدیل کنیم، چون تنها در این صورت است که می‌توانیم انتظار نتیجه از این برنامه برای بهبود عملکرد خودمان داشته باشیم.

نکته مهم در اجرای این برنامه این است که ما قرار است یک ساعت برای اولویت اصلی خودمان صرف کنیم، و اگر در این یک ساعت چیزی به ذهن‌مان نرسید، می‌توانیم بنشینیم و هیچ کاری انجام ندهیم.

این انجام ندادن هیچ کاری فشار و اجبار را از روی ما برمی‌دارد و چون بایدی برای انجام‌دادن وظیفه موردنظر نداریم با خیال راحت می‌توانیم این برنامه را پیاده کنیم.

در آخر باید بیان کنم که این مقاله با استفاده از همین روش در یک ساعت به‌صورت مداوم نوشته شد.

شما هم می‌توانید از این روش برای افزایش بهره وری خودتان استفاده کنید.

اگر شما هم راهکاری برای افزایش بهره‌وری خود دارید، خوشحال می‌شوم آن را در بخش کامنت‌های پست با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *