برای عملگرایی باید ناب شروع کنید

برای عملگرایی باید ناب شروع کنید

اریک ریس در کتاب استارتاپ ناب یک داستانی را تعریف می کند و چکیده آن داستان این است که او محصول خودش را زود عرضه نمی کند که ببیند جواب می دهد یا نه و ۲ سال زمان می گذارد و بعد می فهمد که ایده اش جواب نمی دهد.

 

ناب شروع کنید تا عملگرا شوید

یکی از بزرگترین نقاط ضعف من همین دیر عمل کردن است. یک ایده را آنقدر بالا و پایین می کنم و در موردش تحقیق می کنم که از زمان ایده می گذرد و در ادامه ذوق و شوق اولیه خودم هم برای اجرایی کردن آن از بین می رود.

چیزی که از دست دادن چند ایده و چند سال از زندگی به من آموخت این است که باید با حداقل محصول پذیرفتنی و قابل قبول و کوچک شروع کنم و هر کار اضافی را رها کنم. برای ناب شروع کردن کافیه فقط هسته مرکزی یک ایده شکل بگیرد و دل را به دریا بزنی و خودت را بیاندازی وسط ماجرا در ادامه همان ماجرا از تو یک انسان دیگری خواهد ساخت که محصول تو را هم به سمت پختگی هدایت می کند.

اولین کاری که خودم بعد از فهمیدن این موضوع شروع کردم چالش ۲۰۰ روز وبلاگ نویسی منظم بود که هیچ کدام از شرایط لازم برای ۲۰۰ روز نوشتن پشت سرهم را آماده نکرده بودم و در هفته اول شروع هم یک امتحان سخت داشتم ولی به محض این که ایده را گرفتم دل را به دریا زدم و به صورت عمومی اعلام کردم و خدا را شکر با استقبال بسیار خوب دوستانم همراه شد.

در ادامه ما با تمام مشکلات این مسیر روبرو خواهیم شد و مشکلات یکی یکی از پشت پنجره خود را به ما نشان خواهند داد و در صورتی که ما اهل این میدان باشیم، برای تمام این مشکلات راه حل پیدا خواهیم کرد و از پس آن ها برخواهیم آمد ولی اگر می نشستیم که تمام امکانات آماده شوند بعد شروع کنیم، آن روز ایده آل هیچ وقت نخواهد رسید.

 

مدل شروع ناب به چه صورت است

در این مدل کار کردن ما ابتدا ایده را می سنجیم، بعد شروع می کنیم به یادگیری در مورد آن و تمام زوایای آن را واکاوی می کنیم و در اولین فرصت حداقل محصول پذیرفتنی را می سازیم و به بازار ارائه می کنیم و پس از ارائه دوباره این چرخه تکرار می شود دوباره می سنجیم و دوباره یاد می گیریم و ایده کامل تر می شود و باز ارائه می کنیم و دوباره این مسیر تکرار خواهد شد.

 

طرز فکر ناب را در زندگی اجرا کن

هر فکری در سرتان است، اجرا کنید و بدانید که اجرا کردن ایده ها هیچ ترسی ندارد، اگر ایده را اجرا کردیم و جواب داد که عالی است و ادامه می دهیم. باور کنید هر ایده ای از بیرون ترس دارد وقتی می روید در دلش خنده تان می گیرد که این چه چیزی مسخره ای بود که من می ترسیدم، این حس را بارها رد زندگی تجربه کرده ام.

ناب فکر کنید، چیزی که آدم های موفق را می سازد، مدل فکری است که آن‌ها دارند. مدل ذهنی قدیمی خود را کنار بگذارید و بروید در دل کارهایی که احساس می کنید که از آن‌ها ترس دارید، باور کنید اگر این کار را انجام دهید اتفاقات بسیار خوبی خواهد افتاد.

 

نابِ، نابِ، ناب باش

الان دنیا، دنیای رقابت و سرعت است، باید سریع باشید.

اگر دنبال راه اندازی کسب و کاری هستید، سریع باشید، ناب عمل کنید و سریع تست کنید و وقت را تلف نکنید.

سریع اقدام کنید، ناب عمل کنید و ریسک ها را کاهش دهید.

خلاصه کلام این که تا ایده ای به ذهن تان رسید یک زمان برای خودتان در نظر بگیرید و محدودیت زمانی برای اجرا کردن آن لحاظ کنید و دنبال ساخت یک چیز عالی نباشید، ناقص شروع کنید، مطمئن باشید که در مسیر به آن ایده آل مورد نظرتان خواهید رسید، من می گویم که فراتر از آن هم خواهید رفت.

پیشنهاد شما برای زود دست به عمل زدن چیست؟

 

2 دیدگاه برای “برای عملگرایی باید ناب شروع کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *