برنامه ریزی بلند مدت برای یادگیری

برنامه ریزی بلند مدت برای یادگیری

یادگیری یک فرآیند بلند مدت است و برای داشتن استمرار در مسیر یادگیری باید برنامه ریزی بلند مدت برای یادگیری داشته باشیم.

یادگیری برخلاف آموزش دستاورد خطی ندارد. در آموزش شما در پایانِ ترم با نمره‌ای که می‌گیرید و واحدهایی که پاس می‌کنید به یک دستاوردی می‌رسید و این دستاورد شما را برای ماندن در مسیر و تلاش بیشتر تشویق می‌کند

در یادگیری شما امکان دارد یک سال برای مهارتی زمان بگذارید و دستاوردی نداشته باشید. در بیشتر موارد همین نداشتن دستاورد و این که مشخص نیست ما چه مقدار تلاش کردیم ما را از ادامه مسیر دلسرد می‌کند.

 

دستاورد سازی برای ماندن در مسیر یادگیری

راهکار داشتن استمرار در مسیر یادگیری این است که برای خودمان در این مسیر دستاورد سازی کنیم. یعنی در طول مسیر نشانه‌هایی قرار دهیم که تلاش‌های ما را نشان دهد و وقتی به این نشانه‌ها نگاه می‌کنیم، برای ادامه‌ی مسیر انرژی بگیریم و با قدرت مسیر را ادامه دهیم.

در دوران تحصیل واحدهای پاس شده و نمراتی که می‌گرفتیم، همین نقش را برای ما ایفا می‌کردند، دستاوردی بودند که مسیر رفته و ادامه مسیر را به ما نشان می‌دادند.

در یادگیری باید برای خودمان دستاورد بسازیم تا این دستاوردها با ایجاد حس خوب ما را در مسیری یادگیری بلندمدت نگه دارند.

برای مثال شما وبلاگ نویسی را شروع می‌کنید و این کار دستاوردی در کوتاه مدت به شما نشان نخواهد داد چون جنس کار طوری است که نیاز به زمان دارد تا نتیجه خود را به شما نشان دهد. برای ماندن در مسیر وبلاگ نویسی نیاز است که برای خودمان دستاورد سازی کنیم.

 

چگونه طولانی مدت درس بخوانیم؟

فهمیدیم که برای ماندن در مسیر یادگیری باید دستاورد سازی کنیم چون یادگیری زود بازده نیست و ذهن ما به شکلی است که اگر دستاوردی نبیند از ادامه مسیر دلسرد می‌شود.

برای برنامه ریزی بلندمدت در مسیر یادگیری از تکنیک پومودورو استفاده خواهیم کرد. برای این منظور مراحل زیر را پشت سرهم انجام دهید:

۱-یک مهارت برای یادگیری انتخاب کنید

اولین گام برای یادگیری این است که تنها یک مهارت برای یادگیری انتخاب کنید. شاید شما هم مثل بیشتر آدم‌ها دوست داشته باشید چند هندوانه را همزمان دست بگیرید و یادگیری چند مهارت را باهم شروع کنید، لطفن این اشتباه را نکنید و تنها یک مهارت را برای یادگیری انتخاب کنید.

لطفن قبل از این که به خواندن ادامه مقاله بپردازید، این کار را انجام دهید و تمام مهارت‌ها را سبک و سنگین کنید و یک مهارت را که الان به آن نیاز دارید برای یادگیری انتخاب کنید.

۲-در طول هفته چند پومودورو می‌توانید برای این مهارت زمان بگذارید

زمان بگذارید و کارهای روزانه خود را بنویسید و ببینید که چه مقدار زمان برای یادگیری می‌توانید اختصاص دهید.

تمام کارهای روزانه خود را لیست کنید، ما احتمال دارد در طول روز کارهایی برای امرار معاش انجام دهیم و همین کار بیشتر زمان ما را در طول روز بگیرد. لطفن هیچ حس بدی به خود انتقال ندهید و حتی شده ۱ پومودورو در روز برای یادگیری این مهارت جدید اختصاص دهید.

اگر در طول روز ۱ پومودورو بتوانید وقت بگذارید، در طول هفته ۷ پومودورو می‌شود، اگر ۲ پومودورو بتوانید زمان بگذارید در طول هفته ۱۴ پومودورو می‌شود.

۳-یک تقویم سالیانه به دیوار محل یادگیری خود بزنید

یک تقویم که تمام ماه‌های سال آن در یک برگه نوشته شده است را تهیه کنید، به راحتی می‌توانید این تقویم را با جستجو در گوگل پیدا کنید و از آن پرینت بگیرید. پس از تهیه این تقویم آن را درست روبروی محل یادگیری خود به دیوار بزنید که روبروی چشم‌تان باشد.

۴-دستاورد سازی با ضربدر زدن

حالا هر روز که برای یادگیری زبان انگلیسی یک پومودورو زمان می‌گذارید، بعد از تمام شدن پومودورو در تقویم خود روی همان روز یک ضربدر بزنید.

این ضربدرها به عنوان دستاورد به شما نشان می‌دهند که چقدر زمان صرف یادگیری کرده‌اید و به عنوان یک چراغ مسیر را برای شما روشن نگه می‌دارند.

 

ماندن در مسیر با کمک زنجیره ضربدرها

بعد از گذشت چند روز از این ضربدرها یک زنجیره تشکیل می‌شود که هدف شما باید این باشد که نگذارید زنجیره بشکند، به این ترتیب شما برای یادگیری بلند مدت خود برنامه ریزی کرده و با دیدن دستاوردهایتان در مسیر باقی خواهید ماند.

احتمال این وجود دارد که در یکی از روزها به هر دلیلی این زنجیره را بشکنید ولی یادتان باشد که هر جا گند زدید و از مسیر خارج شد، درست فردای همان روز با قدرت به مسیر خود و ضربدر زدن برگردید و کار خود را از سر بگیرید.

شما به چه روشی برای یادگیری برنامه ریزی می‌کنید؟

1 دیدگاه برای “برنامه ریزی بلند مدت برای یادگیری

  1. فاطمه صادقی گفته:

    سلام و احترام آقای کریمی گرامی
    تکنیک پومودورو عالی است، به ویژه برای شروع کار که معمولا سخت‌ترین مرحله است. و در ادامه مسیر هم بسیار امید‌بخش، کارساز و پیش‌برنده است.
    اشاره‌ای هم که به انتخاب تنها یک مهارت برای یادگیری داشتید بسیار شایسته و مفید است.
    سپاسگزارم از شما🍀

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *