کلمه ‌ای که زندگی شما را تغییر می‌دهد | هدف‌گذاری یک کلمه‌ای

کلمه‌ای که زندگی شما را تغییر می‌دهد

در یکی از بیابان‌های بزرگ دنیا که جاده‌ای در سرتاسر بیابان وجود دارد، برای اینکه مسافرها مسیر را گم نکنند بشکه‌هایی به فواصل مشخص از هم قرار داده‌اند که از هر بشکه می‌شود بشکه بعدی را دید و به این صورت هست که شما می توانید از این بیابان به سلامت عبور کنید. به نظرم زندگی هم عین همین بیابان است که باید نشان‌هایی در آن قرار بدهیم تا مسیر را گم نکنیم.

در این مقاله می‌خواهم کمی در مورد کتاب کلمه ‌ای که زندگی شما را تغییر می‌دهد و روش جدیدی از هدف گذاری حرف بزنم که در این کتاب توضیح داده شده و در عین سادگی بسیار تاثیرگذار است.

هدف گذاری یک کلمه ‌ای

زندگی ما اغلب شلوغ و به هم ریخته است و با ورود تکنولوژی‌های جدید شلوغ تر هم می شود جوری که کم کم الان سر سفره شام هم همدیگر را نمی‌بینیم و سرمان در گوشی‌هایمان است، با این همه شلوغی ما اغلب هدف اصلی زندگی‌مان را گم می کنیم. در این سال‌ها روش‌های مختلفی برای هدف گذاری ابداع شده ولی هیچ کدام فکری برای شلوغی‌های زندگی امروزی نکرده‌اند که ساده و در دسترس و تاثیرگذار باشد.

سال‌هاست با شروع سال جدید اهداف جدیدی را برای خود انتخاب می کنیم و برای رسیدن به آنها شروع به تلاش می کنیم ولی باز هم بعد از مدتی دوباره به خانه اول خودمان برمی گردیم، ۵۰ درصد تصمیمات تا پایان اولین ماه سال فراموش می شوند فقط ۵۰ درصد ما به عقایدمان بیشتر از ۳۰ روز پایبند می مانیم، بسیاری از تصمیمات تا تابستان از یاد می روند و رها می شوند.

بیایید با یک مثال ملموس سراغ روشی برویم که از ما حمایت کنید و کمک می‌کند تا هدف‌هایمان را رها نکنیم، توجه کرده‌اید که وقتی یک ماشین جدید می‌خریم همان مدل خاص ماشین که خریده‌ایم در شهر زیاد می شود و آن مدل ماشین را در همه جا می‌بینیم، سوال این است که این ماشین‌ها از کجا می‌آیند؟ آیا ظاهر شدنشان معجزه است؟ البته که این طور نیست و آن ماشین‌ها همیشه آنجا بودند، اما در فورانِ فکر و خیالات، ما به آن‌ها توجه نمی‌کردیم. به محض اینکه آن مدل خاص ماشین را خریدیم و در مرکز توجه ما را قرار گرفت به مرور آن را در همه جا دیدیم.

در روش هدف‌گذاری یک کلمه ای هم شما یک کلمه را انتخاب می‌کنید و یک سال با آن یک کلمه زندگی می‌کنید. با کمک روش‌هایی که در کتاب گفته می‌شود آن یک کلمه را در همه جا می‌نویسید و جلوی چشمتان قرار می‌دهید و یک کلمه‌تان را همه جا خواهید دید. یک کلمه باعث می‌شود شما در دنیای شلوغ و پر استرس در طول سال تمرکز لیزری روی هدف اصلی آن سال‌تان داشته باشید.

کلمه‌ای که زندگی شما را تغییر می‌دهد

کتاب « کلمه ‌ای که زندگی شما را تغییر می‌دهد » برای شما دلایلی می‌آورد تا باور کنید که این روش جواب می‌دهد بعد در فرایند انتخاب کلمه سال‌تان شما را همراهی می کند و پس از آن شما را راهنمایی می‌کند که چطور یک سال با کلمه تان زندگی کنید.

شما باید کلمه مورد نظرتان را از بین همه اهداف تان انتخاب کنید و تمرکزتان در طول یک سال باید روی همین تک کلمه باشد، دقت کنید که فقط یک کلمه باشد و جمله یا شعر انتخاب نکنید، بعد از انتخاب کلمه تان را در محل‌هایی بچسبانید که به طور مرتب جلوی چشمتان باشد. آنچه توجه شما را جلب کند باعث تمرکز شما و انجام آن می شود مخالف این مساله هم صادق است «از دل برود هر آنچه از دیده برفت». الزامی است که شما مرتب کلمه‌تان را ببینید. روی کاغذ چاپ کنید یا بنویسید و به دیوار اتاق‌تان بزنید روی صفحه موبایل تان و لپ‌تاپ تان قرار دهید که همیشه جلوی چشم‌تان باشد.

این کتاب را انتشارات ابوعطا چاپ کرده که می توانید از اینجا بخرید. این کتاب در ۶۴ صفحه چاپ شده و ترجمه روانی دارد که به راحتی و در یک نشست می شود آن را خواند.

این یک روش خاص برای هدف گذاری است

توصیه می‌کنم حتما این روش خاص برای هدف گذاری را امتحان کنید. معمولا در ابتدای سال همه انسان‌ها لیست‌های بلند بالایی از اهداف را می‌نویسند و بیشتر این اهداف هم در ماه اول سال از یادها می‌روند ولی در این روش که مراحل کار را به صورت کامل در کتاب توضیح داده شما بر‌اساس چیزی که الان در شرایط فعلی زندگی‌تان نیاز دارید یک کلمه انتخاب می‌کنید که آن هدف شما را دائم به شما یادآوری کند و در مسیر رسیدن به هدفتان شما را در مسیر نگه دارد.

در سه گام و با سوالاتی که از شما پرسیده می‌شود شما به کلمه خودتان خواهید رسید.

اگر کتاب را خوانده‌اید یا از این روش استفاده کرده‌اید خوشحال می‌شوم نظرات و تجربیات خودتان را در بخش نظرات برایم بنویسید، در ضمن هر سوالی در این زمینه دارید حتما برایم کامنت بگذارید.

2 دیدگاه برای “کلمه ‌ای که زندگی شما را تغییر می‌دهد | هدف‌گذاری یک کلمه‌ای

    • محمدرضا کریمی
      محمدرضا کریمی گفته:

      سعید جان ممنون که وقت گذاشتی ان‌شاالله نتیجه خوبی از داشتن کلمه در یک سال پیش رو بگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *