برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی

برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی

برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی باید دقیق باشد و تمام جوانب را در نظر بگیرد تا در اجرا تبدیل به یک سیستم شود و به راحتی بتوان آن را اجرا کرد.

تعداد دفعاتی که یادگیری زبان انگلیسی را شروع و رها کرده‌ام از دستم در رفته است. در این مقاله می‌خواهم از آخرین روشی که برای یادگیری زبان انگلیسی امتحان کردم و تا اینجا از اجرای آن راضی هستم برایتان بنویسم.

 

مهارت مورد نظر را بررسی کنید

یادگیری زبان انگلیسی، شاخه، درجه و سطوح مختلفی دارد. شما می‌توانید این مهارت را به شاخه‌های مختلفی تقسیم کنید. در ابتدا باید نیاز خود را بسنجیم و دنبال رفع نیاز خود از یادگیری زبان انگلیسی باشیم.

به این سوال جواب دهید که از یادگیری زبان انگلیسی چه هدفی دارید؟ می‌خواهید بعد از یادگیری زبان انگلیسی چه چیزی را بتوانید انجام دهید.

دلیل من برای یادگیری زبان انگلیسی، توانایی خواندن مقالات انگلیسی و فهمیدن ویدیو‌های آموزشی در حوزه خودم است. پس نیاز دارم که توانایی خواندن متن انگلیسی و قدرت شنیداری انگلیسی خودم را بهبود دهم.

همین شناخت کمک می‌کند که از خودمان انتظار به جایی داشته باشیم و از طرفی بدانیم که قرار است چه چیزی یاد بگیریم.

 

منابع یادگیری زبان انگلیسی را مشخص کنید

بهتر است در شروع کار زمان بگذاریم و منابع مختلف یادگیری زبان انگلیسی را بررسی کنیم و با توجه به سلیقه خودمان به انتخاب یک منبع برای یادگیری بپردازیم.

الان با گسترش اینترنت پر سرعت به هزاران منبع برای یادگیری دسترسی داریم که همین تعداد زیاد منابع خود عاملی برای اهمال کاری و شروع نکردن یادگیری است. امروزه با یک جستجوی ساده در گوگل به هزاران منبع رایگان و پولی خواهید رسید که همه‌شان قول داده‌اند اگر کلاس آن‌ها را انتخاب کنید به زودی زبان انگلیسی را فتیله پیچ خواهید کرد.

همه مدل منبعی در دسترس است از کتاب، ویدیو، مقاله، سایت، یوتیوب، آپارات و اینستاگرام گرفته تا اپلیکیشن‌های اختصاصی یادگیری زبان انگلیسی.

در انتخاب منبع سلیقه شخصی خودتان را اعمال کنید. ببینید که با خواندن کتاب راحت هستید یا دیدن دوره آموزشی یا شنیدن فایل صوتی و با توجه به این علاقه دنبال منبع مورد نظر آن باشید.

 

آماده سازی محیط برای یادگیری زبان انگلیسی

در یک کتابخانه که افراد زیادی در حال خواندن کتاب هستند، شما به راحتی می‌توانید کتاب بخوانید چون که شرایط محیطی برای خواندن کتاب آماده است.

برای خواندن زبان انگلیسی هم می‌توانیم شرایط محیطی را برای انجام این کار مهیا کنیم. در یک جای ثابت از خانه یا کتابخانه به خواندن زبان انگلیسی بپردازید تا به آن محیط شرطی شوید.

منبع یادگیری خود را آماده کنید که فردا صبح به محض بیدار شدن دم دستتان باشد تا کار خواندن زبان انگلیسی را شروع کنید. مثلن اگر در لپ تاپ دوره آموزشی زبان انگلیسی نگاه می‌کنید بهتر است که آن دوره را در دسکتاپ قرار دهید تا زیاد دنبال آن نگردید.

دسکتاپ را خلوت کنید و برنامه‌های حواس پرت کن را پاک کنید. برای شرایط محیطی خودتان هم این کار را آماده کنید. سعی کنید که در یک محیط آرام و با نظم این کار را انجام دهید. میز خود را خلوت کنید. قلم و کاغذ روی میز داشته باشید برای یادداشت برداری.

 

برای ۲۰ ساعت اولیه یادگیری مهارت زبان انگلیسی برنامه ریزی کنید

برای اینکه بتوانیم از مقاومت اولیه خودمان در یادگیری زبان انگلیسی کم کنیم نیاز است که به مدت ۲۰ ساعت در شروع برای رسیدن به جایی که لذت یادگیری زبان انگلیسی را بچشیم، زمان صرف کنیم.

برای ۲۰ ساعت اولیه یادگیری زبان انگلیسی برنامه ریزی کنید و زمان و مکان دقیق روزانه خواندن زبان انگلیسی را مشخص کنید. تا زمانی که به ۲۰ ساعت یادگیری زبان انگلیسی نرسیده‌ایم، حق نداریم یادگیری را رها کنیم.

بنویسید که در روز چه مقدار زمان و در چه ساعتی از روز و در چه مکانی برای این مهارت زمان صرف خواهید کرد. بهتر است در اول روز بعد از بیدار شدن در یک مکان خلوت و ثابت این کار را انجام دهیم.

 

طبق برنامه روزانه پومودورو بزنید

پس از بررسی توانایی خودمان و مقدار زمانی که می‌توانیم برای یادگیری زبان انگلیسی صرف کنیم، برای مثال به این نتیجه رسیدیم که می‌توانیم روزانه ۱ ساعت را صرف زبان خواندن کنیم.

این ۱ ساعت را تبدیل به ۲ پومودورو می‌کنیم و شروع می‌کنیم به پومودورو زدن. ۲۵ دقیقه زبان می‌خوانیم و در ادامه ۵ دقیقه استراحت می‌کنیم، سپس دوباره ۲۵ دقیقه زبان می‌خوانیم و در ادامه ۵ دقیقه استراحت می‌کنیم. به این ترتیب یادگیری زبان را با استفاده از تکنیک پومودورو بهینه‌تر می‌کنیم.

حتمن از یک تقویم دیواری برای این کار استفاده کنید و هر روز که این کار را انجام می‌دهید روی همان روز در تقویم با ماژیک قرمز علامت ضربدر بزنید. این ضربدرها بعد از چند روز تشکیل زنجیره خواهند داد و وظیفه شما این است که نگذارید این زنجیره پاره شود.

 

از تعهد به دیگران برای پایداری در مسیر یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید

بهتر یادگیری زبان انگلیسی را با دادن تعهد به دیگران همراه کنید تا در مسیر یادگیری استمرار داشته باشید.

به یک دوست اطلاع دهید که می‌خواهید یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنید و از او بخواهید انجام این کار را از شما پیگیری کند.

می‌توانید در شبکه های اجتماعی خود هم برنامه یادگیری خود را منتشر کنید تا با فشار اجتماعی ناشی از آن به اجرای برنامه متعهد باشید یا اینکه یک چالش ایجاد کنید تا در کنار افراد هم‌دغدغه این کار را انجام دهید.

شما از چه روشی برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کرده و نتیجه گرفته‌اید؟

2 دیدگاه برای “برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی

 1. فیروزه خیرمند گفته:

  سلام آقای کریمی ممنون بابت مقاله ارزشمندتون ،من هم همین مشکل رو دارم به همین خاطر کلاس آیلتس وmsrt ثبت نام کردم اما متاسفانه به خاطر نداشتن برنامه ریزی درست نتونستم خوب پیش برم ولی بازم این دوتا کلاس خیلی به من کمک کردن

  • محمدرضا کریمی گفته:

   سلام خانم خیرمند ممنونم از وقتی گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید
   به نظرم الان نیاز به یک کلاس حضوری دارم که اجبار اون بتونه من را در مسیر نگه داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *