تکنیک پومودورو برای افزایش تمرکز

تکنیک پومودورو برای افزایش تمرکز

تکنیک پومودورو یا فن پومودورو که نخستین بار در دهه ۱۹۸۰ توسط فرانچسکو چیریلو مطرح شد، یکی از محبوب‌ترین روش‌های مدیریت زمان است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پوموردورو روشی برای افزایش تمرکز و بهره‌وری در حین انجام کارهاست. تحقیقات نشان داده است که توانایی طبیعی ما برای تمرکز، بعد از ۱۰ تا ۴۰ دقیقه کاهش پیدا می‌کند. اگر بیش از این برای کاری مشخص زمان صرف کنیم، نتایجی کمتر از زمانِ صرف شده خواهیم گرفت چرا که حواسمان به اطراف پرت می‌شود.

 

تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو (Pomodoro Technique) یک روش مدیریت زمان است که با هدف ارائه حداکثر تمرکز و طراوت خلاقانه به کاربر امکان می دهد پروژه‌ها را سریعتر و با خستگی ذهنی کمتری به پایان برساند.

در فن پومودورو مدت زمان انجام یک کار را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کنیم که با استراحت‌های کوتاه از هم جدا می‌شوند تا ذهن و جسم ما دچار خستگی نشود. این استراحت‌های میانی در انجام کارها نه‌تنها بازدهی ما را کم نمی‌کند، بلکه همین استراحت باعث افزایش بهره‌وری ما در انجام کارها می‌شود.

کلمه Pomodoro در زبان ایتالیایی به معنای گوجه فرنگی است. به این دلیل که این روش با استفاده از یک ساعت گوجه‌ای ابداع شد، فرانچسکو چیریلو نام آن را پومودورو گذاشت. به فن پومودورو، تکنیک گوجه فرنگی هم گفته می‌شود.

 

چگونه از تکنیک پومودورو استفاده کنیم؟

با کمک تکنیک پومودورو شما می‌توانید از زمان محدود خود در طول روز به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. روش کار کردن با پومودورو بسیار آسان است که در ادامه به توضیح آن می‌پردازم.

 

تکنیک پومودورو

 

۱-کار مورد نظر خود را انتخاب کنید

برای شروع باید کار یا فعالیتی که قصد دارید روی آن تمرکز کنید را انتخاب کنید. مثلن می‌خواهید یک مقاله برای وب‌سایت خود بنویسید یا کتابی را مطالعه کنید.

۲-تمام عوامل حواس پرتی را کنار بگذارید

مهم‌ترین کاری که در تکنیک پومودورو باید انجام دهید این است که تمام عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید. گوشی موبایل خود را در هنگام انجام فن پومودورو سایلنت کنید و در اتاق دیگری قرار دهید و اینترنت را قطع کنید تا صدای هیچ زنگی حواس شما را از انجام فعالیت مورد نظر پرت نکند.

۳-پومودورو بزنید

بر اساس تکنیک پومودورو زمان بهینه برای انجام هر وظیفه‌ای ۲۵ دقیقه است و در ادامه استراحتی ۵ دقیقه‌ای ضروری است. هر بخش ۲۵ دقیقه‌ای را یک پومودورو می‌نامیم.

۴-زمان های استراحت را جدی بگیرید

بعد از ۲۵ دقیقه تمرکز روی یک فعالیت حتمن ۵ دقیقه استراحت کنید. زیرا مغز شما بعد از ۲۵ دقیقه تمرکز برای تجدید قوا به استراحت نیاز دارد تا بتواند دوباره روی فعالیت مورد نظر تمرکز کند.

تحقیقات نشان داده است که توانایی طبیعی ما برای تمرکز، بعد از ۱۰ تا ۴۰ دقیقه کاهش پیدا می‌کند. با استراحت‌های ۵ دقیقه‌ای فرصتی به ذهن می‌دهیم تا کارایی خود را حفظ کند.

۵- فرآیند ۲۵ دقیقه کار و ۵ دقیقه استراحت را ۴ بار تکرار کنید.

فرآیند ۲۵ دقیقه انجام یک کار و در ادامه ۵ دقیقه استراحت کردن را ۴ بار تکرار کنید و زمانی که این فرآیند تمام شد در مرحله آخر به خودتان یک استراحت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه‌ای بدهید تا ذهن و جسم‌تان از خستگی رها شود و بتوانید تکنیک پومودورو را دوباره از سر بگیرید.

در روزهای اول ذهن یک مقاومتی نسبت به این روش دارد ولی شما تلاش کنید تا کارهایتان را با استفاده از این روش انجام دهید، به مرور با استفاده از این روش تمرکز شما بیشتر شده و بهره‌وری شما بیشتر خواهد شد.

در حین انجام تکنیک پومودورو حتمن یک زمان سنج، قلم و کاغذ همراه خود داشته باشید که بتوانید بازه‌های ۲۵ دقیقه‌ای انجام فعالیت را علامت بزنید.

شما برای ایجاد تمرکز و انجام فعالیت‌های روزانه‌تان از چه تکنیک و ابزاری استفاده می‌کنید؟

1 دیدگاه برای “تکنیک پومودورو برای افزایش تمرکز

  1. صبا گفته:

    عالیه. اتفاقن من دیروز با کمک این روش یک ساعت سر کار مطالعه داشتم. یه سایتی پیدا کردم به اسم Timer for study دقیقن همون ۲۵ دقیقه تمرکز و پنج دقیقه استراحت رو ست کرده و فقط کافیه ماها کلیلک بکنیم. من نمی دونستم باید چهار بار تکرارش کنیم. معنی پوپودورو رو هم نمی دونستم. زین پس به جای پومودورو از واژه بامادور خودمون استفاده می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *