معنی اهمال کاری چیست و چگونه اهمال کاری نکنیم؟

اهمال کاری چست و چگونه بر آن غلبه کنیم؟

در این مقاله به یکی از ویژگی‌هایی خواهیم پرداخت که همه انسان‌ها به نحوی درگیر آن هستند، ابتدا اهمال کاری را تعریف می‌کنیم و در ادامه به این خواهیم پرداخت که چرا اهمال کاری می‌کنیم و در آخر به راهکاری برای حل این معضل می‌پردازیم.

 

معنی اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری یا Procrastination یعنی: کاری را باید الان انجام دهیم، ولی انجام نمی‌دهیم. حالا یا هیچ‌کاری نمی‌کنیم یا به جای آن کار دیگری انجام می‌دهیم.

اهمال کاری، پشت گوش انداختن کارها، تنبلی یا هر اسم دیگری که برای آن انتخاب می‌کنید، تاثیرات بسیار بدی در زندگی ما می‌گذارد. تمام انسان‌ها روی کره زمین اهمال کار هستند و فقط شما نیستید که اهمال کار هستید.

اهمال کاری انواع مختلفی دارد و فقط افراد تنبل گرفتار آن نیستند، ممکن است شما در زمینه کاری خودتان فرد موفقی باشید اما خودتان می‌دانید که در مواقعی اهمال کاری می‌کنید و کاری که باید انجام دهید را انجام نمی‌دهید.

اگر می‌خواهید انجام یک کار ساده، سخت و پیچیده به نظر برسد، مدام انجام آن را عقب بیندازید. الیزابت کوبلر راس

 

چرا اهمال کاری می کنیم؟

در این ویدیو تیم اوربان وبلاگ نویس معروف آمریکایی در سخنرانی تد خود با عنوان، درون ذهن فردی که استاد از زیر کار در رفتن است با ارائه‌ای جذاب و طناز، ساختار ذهن افرادی که اهمال کاری می‌کنند را توضیح می‌دهد و به این سوال که چرا اهمال کاری می‌کنیم پاسخ می‌دهد.

 

یکی از دلیل اصلی اینکه ما اهمال کاری می‌کنیم این است که به توانایی خودمان در انجام کارها ایمان نداریم و نگران هستیم که کار را به خوبی انجام ندهیم و برای اینکه توانایی ما مورد قضاوت قرار نگیرد از انجام کارها طفره می‌رویم.

دلیل دیگر می‌تواند کمال گرایی در انجام کارها باشد. ما دوست داریم هر کاری را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم و به همین خاطر هر بار که سراغ انجام دادن کاری می‌رویم فراهم نبودن یکی از شرایط ایده آل انجام کار را بهانه می‌کنیم و از انجام کار طفره می‌رویم.

 

اهمال کاری در یادگیری

موضوع اول که باید به آن توجه کنیم این است که همه ما اهمال کار هستیم و فقط نوع اهمال کاری در انسان‌ها فرق می‌کند.

از آنجایی که یادگیری یک کاری است که ما خودمان انجام می‌دهیم و هیچ فشاری روی ما نیست که مثلن امروز فلان چیز را یاد بگیریم یا بخش بعدی دوره‌ای که شروع کردیم را بگذرانیم به همین خاطر در یادگیری بیشتر دچار اهمال کاری می‌شویم.

به همین خاطر باید با افزودن مهارت‌هایی برای کنترل حواس پرتی و افزایش توجه و تمرکز و ایجاد یک فشار خود ساخته، خودمان را به انجام یادگیری متعهد نگه داریم. یعنی یک خط پایان یا ددلاین برای یادگیری بسازیم.

برای جلوگیری از خستگی در هنگام یادگیری تا می‌توانیم فرآیند یادگیری را لذت بخش کنیم.

 

چگونه بر اهمال کاری غلبه کنیم؟

حال که فهمیدیم اهمال کاری چیست و ما چرا اهمال کاری می‌کنیم بیاید باهم بررسی کنیم که چطور می‌توانیم بر اهمال کاری غلبه کنیم.

بدون تردید اولین و مهم‌ترین کاری که می‌توانیم برا غلبه بر اهمال کاری انجام دهیم این است که به مرحله آگاهی برسیم و بدانیم که در ذهن ما چه اتفاقی در حال زخ دادن است.

این که نسبت به کاری که انجام می‌دهیم آگاه باشیم به ما کمک می‌کند تا به مرحله آگاهی برسیم و البته باعث می‌شود یک سری فعالیت‌های اشتباه را انجام ندهیم.

کار بعدی که برای کنترل اهمال کاری باید انجام دهیم، ساخت تقویم عمر به صورت هفتگی و ضربدر زدن روی آن است تا به این شکل برای کارهایی که خط پایان ندارند با نگاه کردن به این تقویم آگاه شویم که عمر ما محدود است و نباید آن را هدر دهیم.

پیشنهاد شما برای کنترل اهمال کاری چیست؟ شما چطور توانستید اهمال کاری خود را کنترل کنید؟

1 دیدگاه برای “معنی اهمال کاری چیست و چگونه اهمال کاری نکنیم؟

  1. صبا مددی گفته:

    پیشنهاد من انگیزه دادن به خودمون با تبدیل اون کار به چالش هست. ذهن ما وقتی مدام می بینه که ما یک کار مشخص رو شروع می کنیم و به سرانجام می رسونیم، بهمون اعتماد می کنه و روی ما حساب می کنه. این اعتماد به نفس ما رو بالا می بره و باعث میشه که کمتر اهمال کاری بکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *