بازگشت همه به سوی کتاب خوانی است

بازگشت به کتاب خوانی

ما روزانه مطالب زیادی را به صورت آنلاین می‌خوانیم و همین مسئله باعث شده است که فکر کنیم به صورت روزانه مطالعه داریم. هر روز مطالب زیادی را به صورت گسسته یا پیوسته در کانال‌های تلگرامی، اخبار روز را از خبرگزاری‌ها دنبال می‌کنیم، یک سری مقالات آنلاین را مطالعه می‌کنیم. به نظرم مطالعه این مطالب را نباید به حساب یک مطالعه عمیق گذاشت.

مطالعه عمیق و مفید، مطالعه‌ای است که شما زمانی از روز خود را جدا می‌کنید و فارغ از همه حواس پرتی‌ها به صورت آفلاین با یک کتاب خلوت می‌کنید، از زمین و زمان جدا شده و به دنیای کتاب‌ها سر می‌زنید.

تفاوت بسیار زیادی بین مطالعه آنلاین در مقایسه با مطالعه آفلاین ما با یک کتاب وجود دارد. صحبت در مورد مطالعه کتاب آنلاین و کاغذی نیست، بلکه بحث در مورد مطالعه قطعات بلندتر (روی صفحه یا کاغذ) در مقابل قطعات کوتاهتر که به صورت آنلاین مطالعه می‌شود است.

به نظرم ما علاوه بر اینکه یک سری مقالات و منابع آنلاین را مطالعه می‌کنیم، باید کتاب‌ها منبع اصلی دانش، فکر و خوراک فکری ما باشند. خواندن کتاب‌ها نه تنها کیفیت زندگی ما را افزایش خواهند داد، بلکه کیفیت توجه ما به زندگی را بیشتر کرده و تعامل ما با جهان اطراف‌مان را تغییر خواهند داد.

در ادامه یک سری نکات برای شروع پرورش عادت مطالعه داوطلبانه اشاره خواهم کرد تا به به صورت طبیعی عادت مطالعه منظم را ایجاد کنیم.

 

به جای مطالعه مقالات آنلاین، کتاب مطالعه کنید

اگر از خواندن مقالات آنلاین در مورد یک موضوع خاص لذت می‌برید، بهترین کتاب‌ها را در مورد این موضوع در کتابخانه یا کتاب‌فروشی‌ها جستجو کنید، این احتمال وجود دارد که نویسندگان مقالات آنلاین در مورد این موضوع هم در مورد آن کتابی چاپ کرده باشند و به صورت عمیق‌تر آن را بررسی کنند.

از کتاب‌دارها برای یافتن کتاب درباره موضوع مورد نظر خود کمک بگیرید. از جستجوی آنلاین برای یافتن کتاب در این زمینه استفاده کنید. اپلیکیشن‎ها کتاب را هم جستجو کنید.

 

به جای دیدن فیلم، کتاب آن را مطالعه کنید

اگر از تماشای فیلم لذت می‌برید، به دنبال فیلم‌هایی باشید که از روی کتاب‌ها ساخته شده‌اند باشید، کتاب آن را پیدا کنید و آن را بخوانید. البته حواستان باشد در این لیست فیلم‌هایی وجود دارند که ارزش چندانی ندارند و دنبال لیست بهترین‌ها نگردید.

برای جستجوی بهتر در این زمینه به دنبال یافتن فیلمی با بهترین اقتباس از کتاب باشید.برای پیدا کردن فیلم مناسب با سلیقه خودتان زمان بگذارید و خوب جستجو کنید.

 

در موضوع مورد علاقه خودتان غوطه ور شوید

اگر به موضوع سفر علاقه دارید، به دنبال کتاب‌هایی باشید که در مورد مکان بعدی که قصد سفر به آنجا را دارید نوشته شده است. این کتاب‌ها را قبل، در طول سفر و بعد از سفر بخوانید. این کار تجربه سفر شما را لذت بخش‌تر می‌کند به عبارتی باید خود را با کتاب‌های موضوع مورد علاقه‌تان غرق کنید.

چون به موضوع علاقه داریم، به همین دلیل خواندن کتاب برای ما لذت بخش خواهد بود و از این راه خواندن را وارد جریان زندگی خودمان خواهیم کرد.

این مقاله تکمیل خواهد شد.

1 دیدگاه برای “بازگشت همه به سوی کتاب خوانی است

  1. صدیقه بختیاری گفته:

    سلام. اون جملۀ بالای متن یا با اصطلاح تیتر فرعی تون خیلی بامزه بود؛ «بازگشت همه به سوی کتاب خوانی است.» خب راستش می خواستم بگم برای اونایی که کتاب خونن عالیه و انگیزه دهنده ولی برای دشمنان همیشگی کتاب یه خوراک برای یه جدل دوباره. از لحاظ استدلال منطقی ایراد توی اون کلمه «همه» است. لطفا فکری به حالش بکنید. خداقوت به شما که پرتوان و با اشتیاق می نویسین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *