آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها

آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها

همان طور که در محیط فیزیکی برای حضور در هر فضایی و گرفتن هر ارتباطی باید رفتار مناسب آن محیط را رعایت کنیم برای حضور در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها هم باید مواردی رو رعایت کنیم که در این پست به این موارد می پردازیم.

بسیاری از مواردی که به آنها خواهیم پرداخت ساده هستند و شاید به نظر برسد که این موارد جزو بدیهیات است و نیاز به توضیح ندارد در صورتی که همین بدیهیات رو بیشتر افراد در فضای مجازی رعایت نمی کنند.

عکس پروفایل تان عکسی از خودتان باشد

بهترین عکس پروفایلاولین موضوعی که به حضور ما در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها به عنوان یک فرد رسمیت میدهد عکس پروفایل مان است که باید هویت شخصی و فردی ما را نشان بدهد. مواردی که از نظر من برای عکس پروفایل ضروری است:

  • حتما عکس پروفایل داشته باشیم و پروفایل ما بدون عکس نباشد
  • عکسی پروفایل جایی است که باید فقط عکس خود شما باشد از قرار دادن عکس و گل وبلبل خودداری کنیم
  • بهترین عکس برای پروفایل عکسی است که از بالای شانه ها گرفته شود و فقط صورت شما معلوم باشد اگر همراه با لبخند هم باشد که بهتر است، عکس قدی مناسب برای عکس پروفایل نیست.
  • عکس پروفایل را با آلبوم یادگاری اشتباه نگیریم و سعی کنیم یک عکس از خودمان در پروفایل مان باشد و در صورت اضافه کردن عکس جدید عکس قبلی را از پروفایل پاک کنیم.
  • عکس پروفایل متناسب با نوع فعالیت مان در شبکه های اجتماعی باشد و اگر برای انجام دادن کارهای اداری و ارتباطات کاری استفاده می کنیم عکس خانوادگی و غیر رسمی در پروفایل مان قرار ندهیم.

اسم پرفایل تان شامل نام و نام خانوادگی تان باشد

ما باید با نام و هویت اصلی خودمان در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها حضور داشته باشیم، در اسم پروفایل مان به صورت کامل و واضح نام و نام خانوادگی خودمان را بنویسیم و از القاب، حروف اختصاری و اسم های ناشناس استفاده نکنیم.

توضیحات پروفایل تان را کامل کنیم

در اکثر شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها محلی برای اضافه کردن توضیحات کوتاه در مورد خودتان وجود دارد(بیو) سعی کنید آن قسمت را با توضیحاتی مختصر در مورد خودتان و کاری که انجام می دهید پر کنید.

ارسال یک پیام به جای چند پیام

ارسال پیام به صورت یکجا

اگر می خواهیم پیامی برای یک فرد، گروه یا کانال ارسال کنیم به جای ارسال چند پیام جدا همه را در یک پیام تایپ کنیم و به صورت یکجا ارسال کنیم تا به این صورت از ارسال نوتیفیکیشن زیاد که باعث مزاحمت دیگران می شود خودداری کنیم.

برای شروع ارتباط و پیام دادن به دیگران از فرمول زیر استفاده کنید

بدون دلیل به دیگران پیام ارسال نکنید و اگر سوال یا درخواستی از دیگران دارید سعی کنید از فرمول زیر استفاده کنید تا ارتباط بهتری بسازید.

  • سلام و عرض ادب
  • خودتان را به صورت کامل (نام و نام خانوادگی، شغل و …) معرفی کنید
  • به شخصی که پیام می دهید بگویید که او را از کجا می شناسید
  • درخواستی که از او دارید را کامل و مشخص بنویسید
  • تمام پیام تان را هم در یک پیام واحد ارسال کنید و از تکه تکه پیام دادن اجتناب کنید و منتظر جواب طرف مقابل بمانید و از ارسال الوووووو و علامت سوال(؟) به جد خودداری کنید و در صورتی که بعد از باز شدن پیام تان و گذشت یک روز جوابی نگرفتید می توانید یک پیام دیگر ارسال کنید و بگویید که منتظر جواب ایشان هستید

مثلا من اگر بخواهم به یک نفر پیام بدهم به این صورت خواهد بود:
«سلام وقتتون بخیر
من محمدرضا کریمی هستم مدیر وب سایت( mimrekaf.com ).
با شما در گروه تلگرامی وبمستران برتر آشنا شدم.
برای بهتر شدن مقالات سایتم میخواهم از شما کمک بگیرم آیا شما تو این زمینه مشاوره میدهید؟»

پیام تان را تا جای ممکن به صورت متن ارسال کنید

مکالمه بهتر در فضای مجازی

در هر جایگاه و موقعیتی که باشیم بالاخره زمانی هم می رسد که ما به عنوان درخواست کننده به یک فردی پیام دهیم به هیچ وجه در مقام درخواست کننده که از فرد دیگر درخواستی داریم درخواستمان را به صورت فایل صوتی ارسال نکنیم، سرعت خواندن پیام متنی بسیار بالاتر از شنیدن فایل صوتی است و زمان کمتری را از طرف مقابل مان می گیرد و با این کار ما به طرف مقابل مان و وقت او احترام می گذاریم. تا پایان مکالمه در مقام درخواست کننده بهترین کار این است که سوال و جواب های ما به صورت متنی باشد و حتی اگر طرف مقابل جواب ما را صوتی داد ادب حکم می کند که ما به صورت نوشتاری جواب بدهیم.

همیشه اجازه بگیر!

اگر قصد دارید محتوایی را به اشتراک بگذارید که داخل آن محتوا پای یک فرد دیگر هم در میان است حتما از آن فرد اجازه بگیرید و بعد آن محتوا را به اشتراک بگذار.

مثلا نام بردن از شخصی دیگر داخل یک مقاله یا به اشتراک گذاشتن یک اسکرین شات از مخاطبین در استوری اینستاگرام که نام یا عکس آنها مشخص است.

نتیجه گیری:

با رعایت همین موارد ساده می توانیم شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها را به جای بهتری برای خودمان و دیگران تبدیل کنیم و به جای اینکه ابزارهای وقت گیر و به درد نخوری باشند تبدیل به ابزاری برای رشد و یادگیری شوند.

شما هم اگر نظری در این مورد دارید زیر همین مقاله نظرات خودتون را بنویسید و به غنی شدن این موارد کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *