بیش یادگیری چیست؟

بیش یادگیری چیست؟

در دنیای سراسر تغییر امروز که همه چیز با سرعت زیاد در حال تغییر است، برای دوام آوردن در این شرایط باید مهارت‌های زیادی داشته باشیم و همزمان برای هماهنگی با این تغییرات، مهارت‌های جدیدی را هم یاد بگیریم.

شرایط حاضر ایجاب می‌کند که مهارت‌ها را خیلی سریع یاد بگیریم و بعد از یادگیری هر مهارتی به سراغ مهارت بعدی برویم. در واقع باید در تمام طول زندگی خود یک یادگیرنده باشیم. برای رسیدن به این هدف باید به مهارت بیش یادگیری مجهز شویم.

 

بیش یادگیری چیست؟

بیش یادگیری (ultralearning) یک استراتژی یادگیری فشرده و خودآموز برای کسب مهارت‌ها و اطلاعات است.

بهتر است این تعریف بیش یادگیری را به صورت کامل موشکافی کنیم.

اولن، بیش یادگیری یک راهبرد و استراتژی است. یعنی برنامه دارد و هدفمند است.

ثانین، بیش یادگیری خودآموز است. یعنی خود شما تصمیم می‌گیرید که چه چیزی را یاد بگیرید و چرا. شما می‌توانید تصمیم بگیرید برای یادگیری مهارتی خاص در کلاس یک دانشکده شرکت کنید، یا اینکه از طریق یک کتاب به یادگیری آن بپردازید. خودآموزی، فرد هدایت کننده پروژه را مشخص می‌کند نه محل انجام آن را.

در نهایت بیش یادگیری تلاشی فشرده است. یعنی شما به عنوان یک فرد بیش یادگیرنده برای موفقیت بیشتر در یادگیری، باید اقداماتی فراتر از حد معمول انجام دهید.

 

چرا باید سراغ بیش یادگیری برویم؟

بیش یادگیری آسان نیست چون قرار است شما در یک برنامه فشرده، زمانی را به پیگیری چیزی خاص اختصاص دهید که از نظر ذهنی و احساسی و احتمالن فیزیکی شما را تحت فشار قرار می‌دهد.باید آمادگی شکست را داشته باشید. هیچ گزینه ساده‌تری در دسترس شما نخواهد بود.

دلیل اول مربوط به شغل‌تان است. در حال حاضر همه ما بیشتر انرژی خود را صرف کارکردن می‌کنیم تا بتوانیم امرار معاش کنیم. با بیش یادگیری شما در کنار شغل فعلی می‌توانید مهارت‌های جدیدی یاد بگیرید که هم به ارتقای شغلی شما و هم درآمد بیشتر و حتی به تغییر شغل و رسیدن به شغل بهتر به شما کمک می‌کند.

دلیل دوم مربوط به زندگی شخصی شماست. همه ما رویای یادگیری یک ساز موسیقی یا یک زبان دیگر را در سر داریم. انجام کارهای ساده، شادترین لحظه‌های زندگی را نمی‌سازد بلکه این خوشحالی در نتیجه غلبه بر باورهای محدود کننده است که درباره خودتان دارید.

بیش یادگیری مسیری برایتان فراهم می‌کند تا بتوانید در زمینه‌هایی به مهارت دست یابید که به شما احساس رضایت عمیق و اعتماد به نفس می‌دهد.

انگیزه‌ی پشت بیش یادگیری پایانی ندارد. سرمایه گذاری روی کسب مهارتِ یادگیری سریع مطالب سخت، موضوعی مهم برای آینده شماست.

 

نکته کلیدی در بیش یادگیری

مهم‌ترین کاری که در بیش یادگیری صورت می‌گیرد و علت متمایز شدن آن است. این است که همزمان برای یادگیری هر چیزی باید یک چالش راه اندازی کنید و از اولین روز عمل کردن را شروع کنید. یعنی درست در گام اول که چیزی بلد نیستید باید دست به عمل بزنید.

هیچ چیزی به اندازه عمل گرایی در یادگیری تاثیر ندارد و بهترین یادگیرنده‌ها افراد عمل گرا هستند. پس شما هم برای خودتان این مرحله را شبیه سازی کنید و اگر قصد یادگیری مهارتی جدید را دارید، یک چالش برای خود ایجاد کنید که از همان روز اول خود را بندازید در دل عمل.

راهبرد شما برای شروع یک بیش یادگیری جدید چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *