کتاب خواندن چه فایده ای دارد؟ | وقتی بیشتر کتاب‌ هایی که می‌خوانیم را فراموش می‌کنیم!

فواید کتاب خواندن

وقتی می‌رویم سراغ خواندن کتاب‌ها یکی از اولین سوالاتی که در ذهن افراد کتاب خوان ایجاد می‌شود، این است که چرا بیشتر کتاب‌هایی که می‌خوانیم را فراموش می‌کنیم؟ اصلا اگر قرار است که کتاب‌ها را بعد از خواندن فراموش کنیم این خواندن کتاب چه فایده‌ای برای ما دارد؟

بگذارید این موضوع مهم را با یک داستان جلو ببریم، این داستان اولین بار در (quara) توسط (Chaitanya Shrishrimal) نقل شده است.

داستانی در مورد فواید کتاب خواندن

در روزگار قدیم معلمِ عالی مقامی بود که شاگردان زیادی داشت.

یک بار یکی از دانش‌آموزان پیش معلم آمد و از او پرسید: “من تعداد زیادی کتاب خوانده‌ام اما بیشتر آنها را فراموش کرده‌ام، پس کتاب خواندن چه فایده‌ای دارد؟ “.

معلم در آن زمان پاسخی به سوال دانش‌آموز نداد.

فواید کتاب و کتابخوانی

چند روز بعد معلم، الک کثیفی به دانش‌آموز می‌دهد و از او می‌خواهد به رودخانه مجاور رفته و با آن الک برایش آب بیاورد.

دانش آموز از این ایده خوشش نمی‌آید، ولی نمی‌تواند درخواست معلم را رد کند.

او به رودخانه می‌رود و شروع به پر کردن آب در الک می‌کند و به محض این که می‌خواهد برگردد آب از الک رد می‌شود و چیزی در آن نمی‌ماند.

دانش آموز تمام طول روز این کار را تکرار می‌کند، اما نمی تواند وظیفه تعیین شده توسط استادش را انجام دهد.

او با ناراحتی پیش معلم بر می‌گردد و  می‌گوید من نتوانستم با الک آب بیاورم و شکست خوردم.

معلمش با لبخند به او می‌گوید: نه تو شکست نخوردی به الک نگاه کن چقدر تمیز شده، درست مثل کتاب خواندن.

سپس معلم هدف این کار را برای دانش آموز توضیح می‌دهد و می‌گوید: تو آخرین بار از من پرسیدی که: “من تعداد زیادی کتاب خوانده‌ام اما بیشتر آنها را فراموش کرده‌ام، پس کتاب خواندن چه فایده‌ای دارد؟ “.

خواندن ذهن شما را هوشمندتر می کند، مطالعه به طور مستقیم روی ذهن تاثیر میگذارد و مغز را پرورش میدهد، کمک می کند به آدمی بهتر از قبل تبدیل شویم، حتی اگر چیزهایی که قبلا خوانده‌ایم یادمان نمانده باشد.

من کتاب‌های زیادی خوانده‌ام و چیزهای زیادی از آنها را به یاد نمی‌آورم، ولی می‌دانم که به نسخه بهتری از خودم تبدیل شده‌ام، از این رو به خواندن ادامه خواهم داد.

سخن پایانی

خواندن کتاب‌ها و فراموش کردن آنها یک امر طبیعی است. نباید آن قدر این موضوع را بزرگ کنیم که مانعی شود در برابر کتاب خواندن ما پس با خیال راحت کتاب‌ها را یکی پس از دیگری بخوانید و جلو بروید و نگران فراموش کردن‌شان نباشید، آنها تاثیر خود را روی شما خواهند گذاشت.

پیشنهاد شما برای کسانی که نگران فراموش کردن مطالب کتاب‌ها هستند چیست؟ لطفا نظرات خود را در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *