محتوا چیست؟ تعریف محتوا از زبان افراد متخصص ایرانی

محتوا چیست؟

با تمام سر و صدایی که محتوا و بازاریابی محتوایی ایجاد کرده، برای قدم گذاشتن در این مسیر بهتر است از مبانی آن شروع کنیم. در وهله اول به این سوال جواب بدهیم که محتوا چیست؟

تعریف چیزی به وسعت محتوا کار بسیار بزرگی است، اینکه بتوان تعریف جامعی از محتوا ارائه داد که همه آن را بپذیرند، کاری دشوار است. محتوا برای افراد گوناگون که تجربه‌های مختلفی دارند، معنای متفاوتی دارد.

به همین خاطر در این مقاله به سراغ افراد فعال در این حوزه رفته‌ام تا معنای محتوا را از زبان آن‌ها برایتان نقل کنم. من سوال محتوا چیست؟ را از این دوستان پرسیده‌ام و به ترتیب جواب دادنشان در این مقاله قرار داده‌ام:

محتوا اطلاعات است (عملی، کاربردی، تاکتیکی)

یاور مشیرفر: محتوا همه‌ی آن چیزی است که برای «ایجاد ارتباط»، «حفظ ارتباط»، «تقویت ارتباط» و «انتقال ارزش» به آن نیازمندیم. در واقع هر زمان که بین دو انسان جریانی از اطلاعات با هدف ایجاد، حفظ و تقویت ارتباط یا ارائه و انتقال ارزش صورت پذیرفت، از ابزاری به نام محتوا استفاده کرده‌ایم.

حامی غفاری: محتوا تعریف‌های مختلفی دارد: هر پیامی که به مخاطب منتقل می‌شود، محتوا است. این ساده‌ترین تعریف محتواست. چیزی که برای ما در کسب‌و‌کارها چه در فضای آنلاین و چه در فضای آفلاین مهم است، هرگونه پیام شامل اطلاعات، داده‌ها، تجربه‌ها، انگیزه‌ها، پیشنهادات و مواردی از این دست که در بسترهای مختلف به مخاطب منتقل می‌شود تا اقدام مورد نظر ما را انجام دهد، محتواست.

عادل طالبی: اینکه محتوا چیست؟ به نظر من یک تعریف واحد یا یونیک وجود ندارد یا نمی‌تواند وجود داشته باشد. به نظر من باید در هر حوزه‌ای مجزا محتوا را تعریف کرد. برای مثال تعریف محتوا در حوزه‌ی روابط عمومی با تعریفی که در سئو، شبکه‌های اجتماعی، فروش یا بازاریابی و … وجود دارد متفاوت است. اما اگر بخواهم یک تعریف از محتوا داشته باشم، به نظرم هر آنچه که پیامی را منتقل بکند، می‌تواند محتوا محسوب شود، منتهی با تاکید بر اینکه امکان ندارد یک تعریف واحدِ مورد اقبال در همه حوزه‌ها را ارائه داد، این تعریف را می‌شود پذیرفت.

2 دیدگاه برای “محتوا چیست؟ تعریف محتوا از زبان افراد متخصص ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *