چرا تمرکز خود را از دست می دهیم؟

چرا تمرکز خود را از دست می دهیم؟

چرا تمرکز خود را از دست می‌دهیم؟ جواب دادن به این چرایی در مسیر تقویت تمرکز به ما کمک خواهد کرد. در این مقاله به دلایلی پرداخته‌ام که تمرکز را برای ما سخت می‌کنند. دانستن این دلایل در هنگام کار کردن به ما کمک می‌کند تا موانع را کنار زده و روی کار خود تمرکز کنیم.

 

نداشتن علاقه به موضوع فعالیت

اگر به کاری که انجام می‌دهیم، علاقه نداشته باشیم در این صورت حین انجام آن کار، تمرکز کردن برایمان سخت خواهد شد. هنگامی که به کار خود علاقه داریم به راحتی می‌توانیم حواس پرتی‌های اطراف خود را نادیده گرفته و به انجام وظیفه خود تا به پایان رساندن آن بپردازیم.

 

داشتن احساسات منفی

وقتی احساسات منفی داشته باشیم، تمرکز کردن برایمان دشوار خواهد شد. اگر احساس استرس، آزردگی، تنهایی، افسردگی یا خصومت می‌کنید، تمرکز کردن غیرممکن می‌شود.

این در ذات انسان است که وقتی ذهن درگیر احساسات منفی می‌شود، منابع شناختی کمی را برای مدیریت توجه در دسترس شما قرار می‌دهد و تمرکز کردن در این شرایط غیرممکن می‌شود.

 

نداشتن برنامه روزانه

اگر روز خود را برنامه ریزی نکرده باشید و بدون هیچ برنامه‌ای روز خود را آغاز کنید، در این صورت بین انجام کارها و این که به کدام کارتان بپردازید سرگردان خواهید شد و از طرفی به حواس پرتی‌ها هم نمی‌توانید نه بگویید.

در مقابل این جریان اگر روز خود را از قبل برنامه ریزی کنید، به محض بیدار شدن می‌دانید که به چه کاری باید بپردازید و به چه چیزهایی باید نه بگویید، با داشتن برنامه برای تمام طول روز مدیریت توجه آسان‌تر می‌شود. با برنامه ریزی مناسب به راحتی می‌توانیم هرج و مرج را دور نگه داشته و روی چیزی که می‌خواهیم تمرکز کنیم.

 

پایین بودن سطح انرژی

وقتی سطح انرژی ما پایین باشد، حس و حال انجام هیچ کاری را نخواهیم داشت، در این شرایط تمرکز کردن سخت می‌شود. تمرکز طولانی مدت نیاز به انرژی زیادی دارد. انرژی ما از طریق غذای مناسب، خواب کافی و ورزش منظم تامین می‌شود به همین خاطر باید توجه ویژه‌ای به این موارد در زندگی خود داشته باشیم.

بسیاری از ما در طول روز غذای مناسبی نمی‌خوریم و به تغذیه خود توجه نمی‌کنیم. خواب کافی نداریم و تا دیر وقت در شبکه‌های اجتماعی پرسه بی‌هدف می‌زنیم. ورزش هم که به طور کلی از زندگی بشر امروزی حذف شده است. با این شیوه زندگی که در پیش گرفته‌ایم سطح انرژی ما پایین خواهد آمد و تمرکز کردن برایمان سخت خواهد شد.

 

نداشتن محیط مناسب برای کار

آماده کردن شرایط محیطی و خود محیط برای انجام کار بسیار مهم است. در یک محیط شلوغ نمی‌توان تمرکز کرد. بهتر است براین انجام کارهای خودمان یک محیط ثابت در نظر بگیریم و آن محیط را هم از قبل برای انجام کار آماده کنیم.

نظم دادن به محیط کار کمک می‌کند که ذهن ما هم نظم بگیرد و در حین انجام کار بتوانیم بهتر تمرکز کنیم.

در زمان انجام کار به دیگران اجازه ندهید که تمرکز شما را برهم بزنند. قبل از شروع کار به دوستان، خانواده و همکاران خود اعلام کنید که قصد دارید کار انجام دهید و در حین انجام کار تمرکز شما را برهم نزنند و اگر با شما کاری داشتند بعد از پایان کارتان می‌توانند با شما مطرح کنند.

پیشنهاد می‌کنم از یک نماد بصری برای اعلام این موضوع استفاده کنید، مثلن در حین انجام کار بالای سر خودتان یک کاغذی بزنید که نشان می‌دهد شما در حال تمرکز هستید.

 

نتیجه گیری

با دانستن این دلایل می‌توانیم در حین انجام کار برای مقابله با آن‌ها دنبال راه‌حل باشیم و آسان‌تر تمرکز کنیم.

شما با چه مشکلاتی در حین تمرکز روی وظیفه‌ای که در دست دارید مواجه شدید و راه حل خودتان برای آن چه بوده است؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *