چگونه یک برنامه ریزی روزانه موثر برای خودمان بنویسیم؟

چگونه یک برنامه ریزی روزانه موثر برای خودمان بنویسیم؟

با برنامه ریزی روزانه میتوانیم ساعات، روزها، هفته ها، ماهها و سال های بهتر و موثرتری را تجربه کنیم. برای رسیدن به موفقیت و کامیابی در تمام جنبه های زندگی باید روزهای خودمان را بسازیم تا روزهایمان از ما آدم های بهتری بسازند و تبدیل شویم به فردی که هر آن چه می خواهیم را داشته باشیم. تو این مقاله می خواهیم قدم به قدم برای نوشتن یک برنامه روزانه موثر پیش بریم.

برنامه روزانه‌تان را شب قبل آماده کنید

لیست کارهای روزانه تان را شب قبل از این که به خواب بروید آماده کنید، این کار دو مزیت عالی برای شما خواهد داشت اول اینکه شب در هنگام خواب هم به کارهایتان فکر خواهید کرد و این موضوع کمک می کند به رسیدن به ایده های خوب در مورد کارهایتان و دوم اینکه صبح روز بعد پس از بیدار شدن با داشتن لیست کارهای روزانه به شما این حس را می دهد که روزتان را با برنامه شروع کرده اید.

لیست کارهایتان را تا میتوانید قلع و قمع کنید

برای انجام کارهای موجود در لیست روزانه باید تا میتوانید لیست کارهای خودتان را مختصر و مفید کنید داشتن یک لیست بلند بالا از کارهای مختلف که بسیاری از آنها در پایان روز به دلیل انجام نشدن به لیست کارهای فردا موکول می شوند چیزی به جز استرس برای شما نخواهد داشت و در بلند مدت شما را نسبت به برنامه ریزی بدبین خواهد کرد پس تا میتوانید کارهای غیر ضرور را قلع و قمع کنید پس هر جه لیست کوتاه تر باشد بهتر است.

صبح لیست کارهایتان را الویت بندی کنید

صبح پس ار بیدار شدن لیست کارهایتان را که در شب قبل نوشتید اولویت بندی کنید یعنی مشخص کنید که هر کدام از کارها در چه ساعتی و در چه مکانی قرار است انجام شود چون مشخص کردن مکان و زمان انجام کارها به شدت در به انجام رساندن آن کارها تاثیر دارد.

صبح ها را از دست ندهید

هیچ چیز ذهن و انرژی صبح نمی شود و این موضوعی است که بر کسی پوشیده نیست، صبح ها مزایای زیادی دارد یکی همین انرژی و ذهنی است که در بالاترین شکل خود قرار دارند و یک موضوع بسیار مهم هم این که صبح بخاطر خواب بودن اکثر اعضای خانواده و ۹۰ درصد افراد جامعه شما مزاحم نخواهید داشت و با تمرکز بالاتری می توانید کارها را انجام دهید.

کارهای کلیدی را صبح ها انجام دهید

انجام دادن کارهای مهم در صبح و قورت دادن قورباغه در اولین لحظات روز انرژی شما را برای انجام دادن دیگر کارهای لیست تان و به تمام رساندن کارها تشویق می کند و با توجه به این که صبج ها هم انرژی بالا و ذهن پوبا دارید کارها در بهترین شکل انجام خواهند شد و شما روز پرانرژی را تجربه خواهید کرد.

از تکنیک پومودورو برای انجام کارها استفاده کنید

تکنیک پومودورو یکی از روش‌های مدیریت زمان است که توسط فرانچسکو چیریلو دانشمند ایتالیایی ابداع شده است. بر طبق این روش بهترین تکهٔ زمانی برای کار کردن ۲۵ دقیقه است که برابر است با مدت زمان لازم برای درست‌کردن سس پومودورو که یک سس گوجه‌فرنگی سنتی ایتالیایی است. فرد پس از ۲۵ دقیقه کار باید برای مدت کوتاهی مثلاً ۵ دقیقه استراحت می کند. در این فن، هر بازهٔ زمانی ۲۵ دقیقه‌ای یک پومودورو نامیده می‌شود و پس از هر چهار پومودورو یک استراحت طولانی‌تر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای وجود دارد.

با بدن خود نجنگید

با وجود اینکه میدانیم صبح ها انرژی و ذهن در بالاترین حالت خود هستند ولی این نکته را هم فراموش نکنید که قرار نیست خود را برای بیدار شدن در صبح شکنجه کنید توجه داشته باشید که بدن شما در چه ساعتی از شبانه روز در حالت بهتری از انرژی قرار دارد در همان زمان به انجام دادن کارها مبادرت کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *