مهارت مکتوب فکر کردن

مهارت مکتوب فکر کردن

در دنیای شلوغی که ما داریم زندگی می‌کنیم به اندازه‌ای مشکلات و حواس پرتی‌ها زیاد شده که روزانه هزاران فکر مختلف در ذهن ما ظاهر و به همان سرعتی که ظاهر شده‌اند، ناپدید می‌شوند.

حواس پرتی‌ها به قدری زیاد شده است که گاهی در لحظه‌ای که در حال انجام کاری هستیم، دلیل انجام دادن آن کار را هم فراموش می‌کنیم.

بارها برای من پیش آمده که برای انجام یک کاری به اینستاگرام مراجعه کردم و در وسط دیدن استوری‌های دیگران از خودم پرسیدم که من برای چه کاری وارد اینستاگرام شدم و جالب اینجاست که هر چه فکر کرده‌ام چیزی به ذهنم نرسیده است.

 

مکتوب فکر کردن چیست؟

مکتوب فکر کردن به این صورت است که ما افکار خود را روی یک دفتر ثبت کنیم و فکر کردن در ذهن را به صورت نوشتن روی کاغذ انجام دهیم.

مکتوب فکر کردن ادامه فرآیند فکر کردن در ذهن است یعنی وقتی فکری در ذهن ما ایجاد می‌شود آن را روی کاغذ ثبت کنیم و در ادامه هر چیزی که در مورد آن به ذهن‌مان می‌آید را روی کاغذ بنویسیم.

مکتوب فکر کردن به ذهن ما ساختار می‌دهد و کمک می‌کند که ذهن ما منسجم‌تر به موضوعات فکر کند.

 

مکتوب کردن فکرها برای جلوگیری از دست رفتن ایده ها

یکی از بزرگترین مشکلات بشر در عصر حاضر شلوغی زیاد و در دسترس بود انواع حواس پرتی‌هاست که شما در هر زمانی که اراده کنید گوشی موبایل که بزرگترین منبع حواس پرتی دنیاست در دسترس شماست.

این در دسترس بودن موبایل و سایر حواس پرتی‌ها به صورت ناملموس کاری با مغز ما کرده است که تبدیل به حواس پرت ترین موجود تاریخ شده‌ایم.

در طول روز و در مکان‌های مختلف فکرهای مختلفی به ذهن ما می‌رسند که در بین این افکار بعضی از آن‌ها به درد بخور و راهگشا هستند و جای کار کردن دارند ولی به خاطر مشغله‌های زیاد زندگی از ذهن ما خارج می‌شوند و بعدن هم هرچقدر فکر می‌کنیم دیگر به ذهن ما بر نمی‌گردند.

با ثبت کردن این افکار و ایده‌ها این فرصت را به خودمان می‌دهیم که این ایده‌ها را از دست ندهیم و بتوانیم در زمان مناسب روی آن‌ها کار کنیم. برای این کار همیشه یک دفترچه و یک قلم همراه خود داشته باشید و تمام افکار خود را در آن ثبت کنید.

هیچ ایده و فکری را از دست ندهید و آن‌ها را به خوب و بد یا به ثبت کردنی و غیر ثبت کردنی تقسیم نکنید، هر چیزی به ذهن‌تان می‌آید ثبت کنید.

 

مکتوب فکر کردن برای گرفتن تصمیم درست

اگر برای یک موضوع خاص میخواهیم تصمیم گیری کنیم می توانیم به صورت مکتوب این کار را انجام دهیم

تمام خوبی‌ها و بدی‌های موضوعی که می‌خواهم درباره آن تصمیم‌گیری کنم را می‌نویسم به این صورت این موضوع از حالت انتزاعی و ذهنی خارج شده و قابل لمس می‌شود. به این صورت خیلی بهتر در مورد آن موضوع فکر می‌کنم و تصمیم می‌گیرم.

با نوشتن در مورد یک موضوع ذهن با قدرت بیشتری آن را تحلیل می‌کند.

با نوشتن در مورد یک موضوع به ذهن خود این پیام را می‌دهیم که این موضوع برای ما مهم است و ذهن با توجه بیشتری به بررسی آن می‌پردازد.

 

چگونه مکتوب فکر کنیم؟

فرآیند مکتوب فکر کردن به این صورت است که در قدم اول باید یک دفتر و قلم مخصوص برای مکتوب فکر کردن اختصاص بدید و بهتره که یک اسم هم برای این دفتر انتخاب کنید، مثلن دفتر مکتوب فکر کردن یا هر چیزی که شما دوست دارید.

در گام بعدی باید این دفتر و قلم را همیشه همراه خود داشته باشید برای قدم اول مکتوب فکر کردن که همان ثبت ایده‌هاست تا ایده‌ها از دست‌مان لیز نخورند.

یادتان باشد که ضعیف‌ترین و کم‌رنگ‌ترین قلم‌ها از قوی‌ترین حافظه‌ها قدرتمندتر هستند.

در مرحله بعد تمام فکرها و ایده‌هایی که به ذهن‌مان می‌آیند را ثبت می‌کنیم، فارغ از اینکه این ایده یا فکر خوب است یا بد، تمام ایده‌ها بدون هیچ قضاوتی بهتر است ثبت شوند.

در همان زمان ثبت کردن ایده اگر چیزی به ذهن‌مان می‌رسد و زمان داریم می‌توانیم بنویسیم و یا اینکه تنها ایده را ثبت کنیم که بعدن در یک فرصت خوب و در یک محیط آرام با تمرکز کامل روی ایده خودمان کار کنیم.

گام نهایی همین خلق زمان متمرکز برای فکر کردن به صورت مکتوب روی ایده‌هاست تا بتوانیم ایده را کامل موشکافی کنیم و تمام خوبی‌ها و بدی‌های ایده را ثبت کنیم.

آیا شما هم به این صورت با افکارتان برخورد می‌کنید یا آن‌ها را رها می‌کنید که بروند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *