اهمیت توجه به سلامتی در وبلاگ نویسی

اهمیت توجه به سلامتی در وبلاگ نویسی

۴۴ روز پیش بود که چالش ۲۰۰ روز وبلاگ نویسی منظم را با همراهی ۶۰ نفر از دوستان شروع کردیم.

در این ۴۴ روز من هر روز به‌طور‌میانگین برای نوشتن هر پست، ۳ ساعت پشتِ میزِ لپ‌تاپ نشستم و به دلیل استاندارد نبودن میز و صندلی و محل قرارگیری لپ‌تاپ در ناحیه پشت‌گردن و کمر با احساس درد مواجه شدم.

 

به فکر سلامتی خودتان باشید

ایده‌ی این مقاله از همین احساس درد شکل گرفت که برای دوستانی که در چالش هستند و دوستانی که بعدن در وبلاگ خود خواهند نوشت بگویم که به فکر سلامتی خودشان باشند.

اگر قرار است به صورت جدی و مستمر وبلاگ نویسی کنیم باید به فکر سلامتی مچ‌دست، گردن و کمر خودمان باشیم تا بعدن همین دردها ما را از نوشتن باز ندارند.

چون این دردها به مرور و آهسته ایجاد می‌شوند در بیشتر موارد ما بعد از گرفتار شدن به فکر راه حل می گردیم و خیلی بهتر است که قبل از گرفتار شدن پیشگیری کنیم.

بعد از این احساس درد به دنبال چاره‌ای برای این موضوع گشتم و از گوگل و دوستان خودم درخواست کمک کردم و مواردی که در ادامه می‌آید حاصل همین گشتن بوده است.

 

راه‌های حفظ سلامتی در وبلاگ نویسی

کار اولی که باید انجام دهیم این است که به قدر وسع خودمان نسبت به خرید صندلی استاندارد هزینه کنیم. طبق پرس و جویی که من انجام دادم بهتر است یک صندلی ارگونومیک برای خودمان تهیه کنیم. پیشنهادی که من از یکی از دوستان فعال در حوزه میز و صندلی گرفتم خرید صندلی از برند نیلپر بود.

اقدام دوم تهیه یک میز مقاوم و با ارتفاع خوب نسبت به قد شماست که وقتی روی صندلی خود می‌نشینید، آرنج دست‌هایتان بدون خم شدن کمرتان با زاویه ۹۰ درجه روی میز کارتان قرار بگیرد. در جستجویی که داشتم به یک مدل میز با قابلیت تنظیم ارتفاع رسیدم که می‌شود در دو حالت نشسته ایستاده روی آن کار کرد.

اقدام بعدی این بود که ارتفاع لپ‌تاپ را بالا بیاورم و مستقیم در راستای چشم خودم قرار دهم که برای دیدن صفحه لپ‌تاپ خم نشوم. برای این کار پیشنهاد می‌کنم یک فن برای زیر لپ‌تاپ خود بخرید تا به کارآیی و سلامت لپ‌تاپ خود هم کمک کنید و یک کیبورد هم باید تهیه کنید چون با افزایش ارتفاع دیگر نمی‌شود روی خود لپ‌تاپ تایپ کرد.

یک کار خیلی مهم و بدون هزینه برای افزایش سلامتی در حین کار کردن و پشت میزن نشستن این است که با تکنیک پومودورو کار کنیم، یعنی ۲۵ دقیقه پشت سیستم تایپ کنیم و بنویسیم و بعد به مدت ۵ دقیقه بلند شویم و قدم بزنیم، این کار را جدی بگیرید.

اگر یک توصیه برای دوستان وبلاگ نویس بخواهم داشته باشم همین توجه به سلامتی‌شان است. پیشنهاد می‌کنم همه موارد را یک جا خرید نکنید که به شما فشار وارد نشود چون قیمت میز و صندلی و فنِ‌لپ‌تاپ و کیبورد سر به فلک کشیده است.

برنامه ریزی کنید و با مشاوره از کسانی که در این زمینه تجربه دارند اقدام به خرید مرحله‌ای این اقلام کنید و به مرور به اتاق کارتان اضافه کنید.

کیبورد و فنِ‌لپ‌تاپ علاوه بر سلامتی خودمان برای سلامتی لپ‌تاپ عزیزمان هم بسیار ضروری است چون قیمت این یکی هم سر به فلک و افلاک کشیده است.

شما تجربه خاصی در زمینه حفظ سلامتی برای نشستن پشت میز و نوشتن دارید؟ خیلی خوشحال می‌شوم اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید در بخش نظرات برایمان بنویسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *